válkaČeskoslovenskoobjevy

Nezdravý životní styl otce může negativně ovlivnit jeho nenarozené dítě

Nezdravý životní styl otce může negativně ovlivnit jeho nenarozené dítě
Zdroj: iflscience.com

Skutečnost, že nezdravý životní styl matky může negativně ovlivnit nenarozený plod, je dobře známá věc. Nedávná studie australských vědců odhalila, že svou roli hrají ale i špatné návyky otce.

Simona Knotkova 20. listopadu 2019

Studii provedli vědci z australského Hudsonova institutu zdravotnického výzkumu. Na základě experimentu s myšmi zjistili, že změny v genetické informaci spermie významnou měrou ovlivňují také genom další narozené generace. Konkrétně se badatelé zaměřili na podobu proteinového komplexu PRC2.

„Spermie nese pouze jednu kopii tohoto genomu, ale během vývoje má po většinu doby kopie dvě. Po buněčném dělení, meióze, k níž dochází na konci, má kopii jednu,“ vysvětluje doktor Patrick Western z australského ústavu.

Během experimentu měly některé myši zdravou kopii PRC2 doplněnou o mutaci genu, zatímco jiné myši neměly ani jednou zdravou kopii. Kopie byla procesem oplodnění odstraněna, ale stále určitým způsobem působila na spermii. Tento vliv nebyl rozpoznán u spermií, které nikdy neměly běžný PRC2 gen.

U nové generace myší pak došlo k následujícímu: Mláďata narozená otci s vadnou kopií měla aktivní některé geny, které se nevyskytovaly u normálních kopií. Jiné geny se jim oproti zdravé generaci naopak neaktivovaly vůbec. Ovlivněna byla také rychlost vývoje. Dospělé myši pak sice nejevily žádné odchylky od normálu, ale jak vědci poznamenávají, ve své studii se nezaměřili na jejich metabolismus a chování.

„Když teď víme, že změny ve spermii související s PRC2 mohou být zděděny potomky, můžeme začít s hledáním konkrétních jídel nebo chemických látek, které funkci PRC2 negativně nebo pozitivně ovlivňují, a tím ovlivňují i vývoj dítěte,“ říká Western.

Dodává, že PRC2 není jediný způsob, kterým může špatný zdravotní stav otce, ať už vrozený či vyvolaný konkrétním životním stylem, způsobit epigenetické změny. Oba nastávající rodiče by proto měli věnovat zvýšenou pozornost svému zdraví. „Pokud přemýšlíte o založení nebo rozšíření rodiny, matka i otec by se měli snažit být v co nejlepší zdravotní kondici.“

Další články

Zavří­t reklamu