válkaČeskoslovenskoobjevy

Nezapomenutelná Helena Růžičková: Měla nadváhu, ale i nadpřirozené schopnosti

Nezapomenutelná Helena Růžičková: Měla nadváhu, ale i nadpřirozené schopnosti
Zdroj: csfd.cz
+ 11 fotek+ 12 fotek

Herečka Helena Růžičková, která se narodila před 80 lety, patřila k nepřehlédnutelným osobnostem mezi českými herečkami. Ze své korpulentní postavy dokázala učinit jeden ze základních atributů svého herectví, který uplatnila hlavně v komediích. Překvapovala nejen svými tělesnými proporcemi, ale i značnou pohyblivostí a ladností. Od dětství se totiž připravovala na dráhu baletky. Měla však i jiné, poněkud éteričtější schopnosti. Věštila lidem osud, předpovídala budoucnost.

blondie 13. června 2016

Narodila se 13. června 1936 ve 13 hodin a 35 minut jako Helena Málková. Tohle datum měla moc ráda. Když se sečtou čísla dohromady, dají dvojku, stejně jako datum jejího úmrtí, 4. ledna 2004. „Nic není náhoda, náhoda neexistuje. Všechno, co se děje, má nějaký důvod,“ říkávala slavná herečka, kterou kromě herectví zajímaly také věci mezi nebem a zemí. Za své mnohdy až nadpřirozené schopnosti prý vděčila své srbochorvatské matce Dragice. Její otec, bývalý legionář, ji zase vedl k umění.

Od dětství toužila být baletkou v divadle.

Od dětství toužila být baletkou v divadle.

Bydleli na Karlově náměstí, v domě, který se asi šestkrát měl bourat, za války dostal přímý zásah a přitom stojí dodnes, naproti Faustovu domu a má jediný balkón, “ uvedla zajímavé okolnosti jejího dětství celoživotní kamarádka Heleny Růžičkové, spisovatelka Marie Formáčková.

Rodiče brali svoji dceru od dětství jako rovnoprávného člena rodiny a dokonce jí nezakazovali ani cigarety. Růžičková ráda vzpomínala, jak začala už jako dítě kouřit. Poprvé si zapálila ve čtyřech letech. Kouření se stalo její celoživotní vášní a nevzdala se ho, ani když jí lékaři v roce 2002 diagnostikovali zhoubný nádor.

Své sny o kariéře baletky pohřbila kvůli přibývající váze.

Své sny o kariéře baletky pohřbila kvůli přibývající váze.

Od čtyř let navštěvovala baletní školu a účinkovala v dětských rolích v Národním divadle. Již jako malá holčička se objevila i ve filmu – ve známé adaptaci Němcové Babičky s Terezou Brzkovou v hlavní roli (1940). Na dráhu baletky však musela rezignovat poté, co výrazně nabrala na váze. Vystudovala Vyšší zdravotnickou školu a začala pracovat jako zubní laborantka, ale dál snila o prknech, která znamenají svět. Po dvou neúspěšných pokusech o přijetí na DAMU působila jako choreografka v divadle v Mladé Boleslavi, později byla jevištní techničkou v Příbrami. K filmu ji pak v polovině 50. let znovu přivedl její manžel, herec Jiří Růžička, za nějž se provdala roku 1955 (za svědka jí tehdy šla Jiřina Bohdalová).

Ve filmu ji proslavila až role energické Heduš v trilogii o rodině Homolkových na konci 60. let.

Ve filmu ji proslavila až role energické Heduš v trilogii o rodině Homolkových na konci 60. let.

Dlouhá léta byla Helena Růžičková obsazována do nevelkých rolí ve filmech různých žánrů, nicméně dobře zapamatovatelných. Pozornost vzbuzovala její nebývale vysoká váha, která se vyšplhala k 200 kilogramům. Svého času tak byla jednou z nejtěžších evropských hereček. Její zjev ji předurčil pro veseloherní role.

Do srdcí filmových diváků se Helena Růžičková zapsala především jako Heduš Homolková či matka Škopková. Právě role nezapomenutelné Heduš z Papouškovy trilogie o rodině Homolkových Růžičkovou filmově i divácky proslavila. A matka Škopková z filmové série Zdeňka Trošky Slunce, seno … z ní učinila nekorunovanou královnu českých komedií konce století.

Dívka na koštěti (1971)

Dívka na koštěti (1971)

Výjimečné dramatické herectví prokázala Helena Růžičková v rolích kuchařky Anny Urbanové (VLAK DĚTSTVÍ A NADĚJE, 1985; za svůj výkon v tomto seriálu obdržela Cenu Českého literárního fondu) a udavačky Helgy (PŘÍTELKYNĚ Z DOMU SMUTKU, 1992).

Jako čarodějnice v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Jako čarodějnice v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)

Po roce 1989 se Helena Růžičková věnovala také charitě a psala knihy, hlavně kuchařky. Dveře jejího bytu se tak netrhly, jak si k ní lidé chodili pro věštby z karet nebo numerologické výklady. Jak mnozí z nich dnes přiznávají, téměř všechny její předpovědi se vyplnily. Česku předpověděla povodně, které přišly v roce 2002, předpověděla i útok na newyorská dvojčata. Svým kolegům z filmové branže věštila lásky, svatby, děti, úspěchy či neúspěchy a varovala je před nehodami či nemocemi. Předčasné smrti svého jediného syna Jiřího v roce 1999 však zabránit nedokázala a nepředešla ani své vlastní zákeřné nemoci. Tu jí objevili až lékaři při běžném krevním testu. Rakovina byla už v pokročilém stádiu, ale herečka věřila, že se uzdraví. „Její silná vůle žít byla neuvěřitelná,“ konstatovala Marie Formáčková.

Velkou roli dostala od režiséra Karla Kachyni v seriálu Vlak dětství a naděje (1985).

Velkou roli dostala od režiséra Karla Kachyni v seriálu Vlak dětství a naděje (1985).

Růžičková absolvovala 28 dávek chemoterapie a žila ještě dva roky, kdy stihla vydat řadu autobiograficky laděných knížek, jako třeba třídílný Deník mezi životem a smrtí, jímž chtěla pomoci ostatním lidem v jejich boji s rakovinou. Lékaři její uzdravování považovali téměř za zázrak, jenže zvrat nastal, když po sedmém infarktu náhle zemřel její milovaný manžel Jiří. Život pro ni rázem ztratil smysl, její stav se začal prudce zhoršovat. Svého manžela přežila jen o čtyři měsíce.

S režisérem Jiřím Troškou byli velcí přátelé.

S režisérem Jiřím Troškou byli velcí přátelé.

Helena Růžičková však dál žije v srdcích mnoha televizních a filmových diváků, neboť zvláště trilogie Slunce, seno,… je stále populární a každé její uvedení v televizi sledují miliony lidí. „Helena se stala členem každé české rodiny a symbolem češství, a to v dobrém slova smyslu,“ napsal o ní kdysi Zdeněk Troška.

Další články

Zavří­t reklamu