válkaČeskoslovenskoobjevy

Než se Ozzy Osbourne stal králem heavy metalu, zažil otřesné dětství a dospívání

Než se Ozzy Osbourne stal králem heavy metalu, zažil otřesné dětství a dospívání
Zdroj: profimedia
+ 5 fotek+ 6 fotek

Legendární zpěvák a průkopník heavy metalu Ozzy Osbourne na pódiu sice působí jako tvrďák, ale jak sám přiznává, za maskou temného rockového boha se skrývá ustrašený chlapec, poznamenaný šíleným rodinným prostředím a sexuálním zneužíváním. Své démony a strachy zaháněl drogami a alkoholem a s chudobou se zprvu potýkal ne zrovna šťastným způsobem – vloupáním a krádežemi.

Yvonne Pokorná 3. prosince 2018

Ozzy Osbourne (*1948) vyrůstal v průmyslovém Birminghamu, měl pět sourozenců a oba jeho rodiče pracovali jako dělníci. Osmičlenná rodina žila v malém domku, kde si musela vystačit jen se dvěma ložnicemi, a vždy měla hluboko do kapsy. Kvůli permanentnímu nedostatku peněz se Ozzyho rodiče ustavičně hádali. Otec byl alkoholik a svou manželku často bil. Osbourne vzpomíná, jak měl v dětství jen jeden pár bot, jeden pár ponožek, jedny kalhoty a jednu bundu, ale žádné spodní prádlo. Močit musel do kbelíku v ložnici. Všichni měli na postelích špinavá prostěradla a občas místo přikrývky používali kabáty.

Ani ve škole to Osbourne neměl zrovna lehké. Trpěl dyslexií, a když se snažil prosadit jako zpěvák ve školních muzikálech, spolužáci se mu vysmívali, že má hlas jako dívka. Největší trauma zažil v jedenácti letech, kdy ho začali sexuálně obtěžovat dva starší kluci, kteří si na něho pokaždé počíhali, když se vracel domů ze školy. “Donutili mě stáhnout kalhoty… srazili mě na zem, dotýkali se mě a … bylo to strašné. Poprvé k tomu došlo v přítomnosti mé sestry June, což se mě mnohem hůř dotklo,” prozradil slavný zpěvák v rozhovoru pro britský deník Daily Mail.

Situace se další dny a týdny opakovala, až se mu zdálo, že toto peklo nemá konce. Nevěděl, jak se bránit. Svěřit se rodičům si netroufl, v té době se o takových věcech mezi lidmi nemluvilo. Byl plný strachu a studu, ale své emoce potlačoval. Nicméně toto trauma jej na celý život poznamenalo.

“Vše, s čím se jako dítě setkáte, vás později ovlivňuje. Když budujete zeď na chatrných základech, bude značně nestabilní, až ji dokončíte,” vysvětloval později.

Z traumatizovaného teenagera však časem vyrostl frontman jedné z nejpopulárnějších kapel své doby – Black Sabbath. A zatímco na pódiu suverénně řádil jako šílený čaroděj, který si vysloužil přezdívku Princ Temnoty, uvnitř se třásl permanentně nervozitou. “V sedmdesátých letech jsem možná vypadal sebejistě, ale byl jsem většinu času sjetý,” přiznal.

Na šikmé ploše

Bylo mu 14, když poprvé slyšel z rádia hrát Beatles jejich slavný song “She Loves You”. “Tato píseň změnila můj život,” řekl Osbourne. Stejně jako mnoho mladých lidí té doby i on propadl beatlemánii a začal snít o tom, že bude hudebníkem. “Věděl jsem, že jednou budu rocková hvězda,” řekl.

Ze všeho nejdřív ale potřeboval peníze. Jak vyšel základní školu, nastoupil v patnácti do zaměstnání jako asistent instalatéra. Jenže si uřízl kus palce a museli mu ho sešít. Pak se jako jeho otec vyučil nástrojářem, ale ani u této profese dlouho nezůstal. Dva roky porážel skot na jatkách, zkoušel se živit jako malíř pokojů a dokonce se nechal zaměstnat u pohřební služby. Muzice se nejvíce přiblížil, když pracoval v závodě, kde se vyráběly a seřizovaly klaksony do aut. Žádný div, když později prohlásí: “Nejvíc se mi líbí heavy metal, protože je nejhlučnější.”

Potíž byla v tom, že měl stále nízký příjem. Omrzelo ho dřít se pro druhé a rozhodl se pro kriminální činnost. Vloupal se do jedné ubytovny a ukradl televizor. Když přelézal zeď, neudržel balanc a spadl na zem s televizí na svém těle. To jej však neodradilo od dalších zlodějen. Většinou to však nepromyslel. V noci se vloupal do obchodu, a protože ve tmě neviděl, místo oblečení pro dospělé, které zamýšlel prodávat po hospodách, odcizil dětský textil. Navlékl si sice pracovní rukavice, jenže takové, které měly ustřižené špičky prstů, a tak po sobě zanechal otisky. Přirozeně ho policisté dopadli. Několik týdnů si odpykal ve vězení, protože otec odmítl za něj zaplatit pokutu – svému synu chtěl udělit výchovnou lekci.

Po propuštění z vězení, kde si nechal na klouby levé ruky vytetovat své jméno OZZY, skončil Osbourne v nemocnici na kapačkách poté, co proletěl při rvačce se třemi muži proskleným oknem.

Heavy metal, alkohol a drogy

Když se jednoho dne mladý Osbourne potloukal po ulici a hledal, do čeho by zase píchl, potkal svého starého kamaráda z dětství, který mu svěřil, že zrovna zakládá kapelu Approach a hledá zpěváka. “Já jsem zpěvák!” vyhrkl Ozzy. Hned běžel domů a nějak dokázal přesvědčit otce, aby mu půjčil 50 liber na koupi mikrofonu a zesilovače. Hudba kapely Approach však Ozzymu nesedla, tak ji brzy opustil a přidal se ke skupině Music Machine, ale ani tam nevydržel dlouho. S kamarádem Terencem „Geezerem“ Butlerem v roce 1967 založili kapelu nazvanou Rare Breed, ale ta se už po dvou vystoupeních rozpadla. Zlomový okamžik přišel v lednu roku 1969, kdy s kytaristou Tommy Iommim, basistou Geezerem Butlerem a bubeníkem Billem Wardem založili kapelu, která si původně říkala Polka Tulk, ale později vešla do historie pod názvem Black Sabbath.

Popularita této skupiny rychle stoupala. S tím také přibývalo peněz. Ozzy, jako i jiní lidé, kteří působili v šoubyznysu, začal holdovat alkoholu a drogám. To se ovšem členům kapely nelíbilo a Ozzyho z kapely v roce 1978 vyloučili. Ozzy pak strávil následujících několik týdnů v hotelovém pokoji jen s alkoholem a drogami.

Ozzy se pak vydal na sólovou kariéru, která byla velice úspěšná. Jeho manažerkou se stala Sharon Ardenová, která byla nejen jeho partnerkou v práci, ale také v soukromém životě. Právě jí Osbourne vděčí jak za své úspěchy, tak i za to, že vůbec přežil. Když v roce 2002 Sharon onemocněla rakovinou tlustého střeva, dala Ozzymu nekompromisně na vybranou: “Buď já, nebo alkohol.” A odstěhovala se od něj. Osbourne hned na druhý den nastoupil protialkoholní léčbu.

Od roku 2010 zpěvák tvrdí, že skoncoval s alkoholem i omamnými látkami. „Čtyřicet let jsem byl prakticky pořád ožralej. Jednu dobu jsem do sebe obracel čtyři lahve koňaku denně… Mám velký štěstí, že jsem ještě naživu. Drogy a chlast byly sranda, ale mělo to samozřejmě i špatné stránky. Nicméně s tím vším je konec. Udržuju se fit, nekouřím, nepiju a neberu drogy, jen endorfiny,“ zapřísahal se Ozzy a se svým charakteristickým smyslem pro humor dodával: „Každopádně jsem zázrak medicíny. Myslím, že až umřu, moje tělo by měly dát do Muzea přírodní historie.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu