válkaČeskoslovenskoobjevy

Než se lidé rozejdou, jejich jazyk se změní, zjistili vědci

Než se lidé rozejdou, jejich jazyk se změní, zjistili vědci
Zdroj: unsplash.com

Existuje mnoho signálů, že se partnerský či manželský vztah dostává do krize a hrozí rozchod. Jedním z nich je také jazyk a jeho verbální struktura, která se začne měnit tři měsíce před tím, než k rozchodu skutečně dojde. Zjistili to vědci z univerzity v Austinu.

Tomáš Chalupa 16. února 2021

Změny v řeči se začnou dít právě ony tři měsíce před rozchodem, kulminují v týdnu, kdy k rozchodu dojde a vrací se zpět do normálu následujícího půl roku. „Tyto změny v jazyku se začnou dít dřív, než si my sami uvědomíme, že rozchod může hrozit,“ říká autorka studie Sarah Serajová. Ta analyzovala jeden milion postů na síti Reddit, které se týkaly všech možných oblastí života.

Analýza ukázala změnu v používání předložek, členů a zájmen. Zdálo by se, že to jsou zrovna nejméně důležité části vět, jsme zvyklí vnímat hlavně slovesa a podstatná jména, ale význam těchto větných členů je rovněž velký. Pokud vztah pomalu začne mířit ke krizi, zvyšuje se četnost používání slov „já“ a „my“. Slovo „já“ a jeho zvýšená četnost ukazuje na vnitřní nespokojenost a větší zaměření jedince na sebe. Zvyšuje se také frekvence slov týkajících se pocitů a kognitivních procesů. Vše ukazuje na to, že vy mysli člověka se cosi přehodnocuje a něco intenzivního řeší.

Thumbnail # Jedni jsou zamilovaní, druzí mají před rozchodem: Podívejte se, jak moc se podle řeči těla lišila indická cesta královských párů
Mohlo by Vás zajímat:

Jedni jsou zamilovaní, druzí mají před rozchodem: Podívejte se, jak moc se podle řeči těla lišila indická cesta královských párů

Je to pochopitelné, ale zajímavé je, že to přichází ve velkém předstihu před samotným rozchodem, byť ten sám o sobě není ranou z čistého nebe a jistě se na něj zadělává delší dobu. Doba, kdy se jazyk zase vrátí do normálu, se liší, bývá to zhruba půl roku, ale někteří lidé vykazují změnu jazyka i rok po rozchodu.

Rozbor jazyka není jediný prostředek, jak zjistit, že se vztah blíží k rozpadu. Vědci v roce 2000 provedli velký experiment, kdy po dobu 14 let sledovali skupinu vybraných párů a jednou za rok s nimi provedli krátký pohovor týkající se jejich vztahu. Vědci byli dopředu schopni odhadnout, který vztah se rozpadne s přesností 95 procent, a stačily jim k tomu pouze tyto krátké pohovory.

Nyní se díky matematickému vyhodnocování postů na sociálních sítích objevila nová možnost predikce, jejíž přesnost je rovněž vysoká. Slova a řeč jsou zkrátka jedno velké okno do naší duše a vědci díky moderním metodám mohou zjistit mnoho věcí, které o sobě ani sami netušíme. Třeba že se za pár měsíců budeme rozcházet se svým partnerem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu