válkaČeskoslovenskoobjevy

Nevšední historie plavek: Některé potřebovaly i speciální převlékací vozy

Nevšední historie plavek: Některé potřebovaly i speciální převlékací vozy
Zdroj: Rido/shutterstock.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Plavky nám dnes přijdou jako samozřejmost, ale rozhodně tomu tak nebylo vždy. Zejména dámská část populace se nezřídka koupala ve svém běžném oblečení, jež na sobě po vystoupení z vody jednoduše nechávala uschnout. To mělo zabránit vilným mužským pohledům, které by mohly při převlékání spatřit holou kůži.

Komerční sdělení 20. května 2021

Dnes je již situace mnohem lepší a ve většině částech světa se již ženy za své koupací úbory nestydí. Proč by také ano, když se jim věnují i mnozí proslulí módní návrháři? A nemusí to být zrovna bikiny. Podívejte se, jaké plavky se letos nosí, a pořiďte si je s příjemnou slevou díky https://buykers.com/cz/slevove-kody/about-you. A když už jsme u těch bikin – umíte si alespoň tipnout, ze kterého období pocházejí?

První dámské plavky vypadaly spíše jako plášť

Přenesme se teď do první poloviny 19. století. Ženy, které si chtěly užít nějakých těch vodních radovánek, to v této době vůbec neměly lehké. Na malbách z tohoto období je zřetelně vidět vozy, vjíždějící daleko do vody. A právě v nich se ženy převlékaly. Místo plavek používaly koupací plášť s dlouhými rukávy, který jim sahal až na zem. Když se dostatečně osvěžily, vrátily se do vozu, převlékly a předem zaplacení nosiči je zase dovezli zpět na břeh.

Koupací vůz. Zdroj: wikipedia

Koupací vůz. Zdroj: wikipedia

O půl století později začala tradice koupacích vozů pomalu ustupovat. A s nimi i koupací pláště. I nadále si však ženy do vody oblékaly pořádný kus oděvu. Nejčastěji šlo o dlouhé šaty se stuhou v pase, které doplňovaly navíc punčochami.

Jak se dámské plavky proměnily pod taktovkou sportu

To začátek 20. století vnesl do tohoto odvětví doslova malou revoluci. Plavání se totiž stalo plnohodnotným sportem, za což vděčíme zejména roku 1906 a letním olympijským hrám v Athénách. I tak však byla pravidla pro používaný oděv velmi přísná. Změna přišla až díky australské plavkyni Annette Kellerman. Ta byla dokonce zatčena, protože její plavky odhalovaly nejenom nohy, ale také ruce a ramena. Nakonec však narazila na rozumného soudce, který uznal její argumenty o co nejefektivnějším pohybu ve vodě. Jak určitě tušíte, patřily mezi ně co nejtěsněji přiléhající plavky s minimem použité látky.

Průkopnice pohodlných plavek Annette Kellermann. Zdroj: wikipedia

Průkopnice pohodlných plavek Annette Kellermann. Zdroj: wikipedia

Pokud jste se už těšili na odvážnější střihy, musíte si ještě počkat. A to do 30. a 40. let 20. století. Dámská móda se pomalu zkracuje a zmenšuje, což naštěstí platí o plavkách zrovna tak. Začínají se objevovat vypasovanější střihy včetně dvoudílných a ženy se konečně nemusí bát ukázat své přednosti. Ale jen s plavkami byste si na pláži nevystačily. Podle dobové etikety je doplňovala vždy i koupací čepice a sluneční brýle či perlový náhrdelník. O paní Módu bylo zkrátka třeba dbát i u vody.

Těšíte se na bikiny? Vznikly v roce 1946

Zatímco dnes se o místo na módních molech u slavných návrhářů modelky doslova perou, francouzský designér Louis Réard zažil v roce 1946 něco zcela opačného. Jeho plavky, jež pojmenoval podle slavného atolu, na němž se testovaly atomové bomby, si zkrátka žádná žena nechtěla vzít na sebe. Nakonec si miniaturně střižené bikiny oblékla jedna exotická tanečnice. To z ní mimochodem udělalo hvězdu, takže mohla své angažmá v pařížském kasinu později opustit.

Modelka předvádí poprvé bikini, 1946. Zdroj: profimedia.cz

Modelka předvádí poprvé bikini, 1946. Zdroj: profimedia.cz

A bikiny? Ty si rychle našly cestu k ženám po celém světě. Bývaly však k vidění spíše u soukromých bazénů než na skutečných plážích. Tomu udělala přítrž až 50. léta. Zamilovaly si je totiž i takové filmové krásky, jako byla Brigitte Bardot nebo Marilyn Monroe.

Zpátky k jednodílným plavkám aneb trend jediné ženy

Farah Fawcett byla v 70. letech idolem všech milovníků ženské krásy. Takže když se na jednom plakátu objevila v upnutých červených jednodílných plavkách, chtěli je najednou všichni. Aby ne, když se její fotografie dostala do oběhu v neuvěřitelném počtu 20 milionů kopií.

A další červený kousek známe i z 90. let, kdy v nich po pláži pobíhala vnadná Pamela Anderson v Pobřežní hlídce. A jak se na jejich vzhledu projevilo uplynulých 20 let? Vykrajovaly se a vykrajovaly… A odtud byl už jen krůček k tangovým plavkám a klasickým bikinovým trojúhelníkovým podprsenkám. Ve hře bylo zejména plnohodnotné opálení, čemuž minimalizace použité látky jednoznačně svědčila.

Seriál Pobřežní hlídka, 1989. Zdroj: profimedia.cz

Seriál Pobřežní hlídka, 1989. Zdroj: profimedia.cz

A dnes? K mání je opravdový mix stylů – od retro kousků až po moderní miniatury. Ke koupacím plášťům už se sice pravděpodobně nevrátíme, ale jinak je opravdu z čeho vybírat. I proto bývají pláže a okolí hotelových bazénů tak pestré. A to je rozhodně dobře.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu