válkaČeskoslovenskoobjevy

Nevinného vězně propustili po 39 letech z vězení. Poslaly ho tam lži malého chlapce

Nevinného vězně propustili po 39 letech z vězení. Poslaly ho tam lži malého chlapce

Ricky Jackson strávil ve vězení 39 let. Zavřeli ho, když mu bylo 18, za vraždu, kterou nespáchal. Vše si vymyslel dvanáctiletý chlapec Eddie Vernon.

Tomáš Chalupa 26. listopadu 2014

„Konečně, konečně! …. Anglický jazyk nemá slova pro to, jak se teď cítím,“ řekl bezprostředně po svém propuštění Jackson. Z vězení ho dostalo přiznání toho, kdo ho do vězení před 39 lety dostal.

Jackson a Wiley Bridgeman

Jackson a Wiley Bridgeman

Policie v roce 1975 pátrala po vrazích devětapadesátiletého Harolda Frankse, kterého dva muži přepadli v obchodě v Clevelandu, zbili ho kovovou trubkou, vylili mu do obličeje kyselinu a nakonec ho zastřelili ranou z pistole. Policii tehdy pomohl pachatele usvědčit dvanáctiletý hoch Eddie Vernon. Identifikoval střelce i další dva muže, kteří byli s ním. Střílel prý tehdy osmnáctiletý Ricky Jackson, s ním byli v obchodě i bratři Wiley a Ronnie Bridgemanovi.

Jackson u soudu

Jackson u soudu

Všechny soud odsoudil k trestu smrti, přestože policie nezískala jediný důkaz, kromě velmi pochybné výpovědi malého chlapce. Ten žil celý svůj další život s vědomím, že jeho lži poslaly do vězení nevinné lidi. O případ se ale začala zajímat média, poukazovala na špatnou práci policie a chlapcovu chaotickou a nedůvěryhodnou výpověď. Přesto Vernonovi trvalo 39 let, než neunesl tíhu svých lží a šel se přiznat k soudu, že jeho tehdejší výpovědi byly kompletně vymyšlené. Prý chtěl tehdy jako malý chlapec pomoci policii dopadnout vrahy. Objevily se ale i informace, že za to dostal od někoho zaplaceno. Když si uvědomil, co způsobil, chtěl svou výpověď vzít zpět, ale policisté mu prý tehdy řekli, že zavřou jeho rodiče, pokud o případu bude ještě někdy mluvit.

Jackson ve chvíli, kdy soudce přečetl osvobozující rozsudek

Jackson ve chvíli, kdy soudce přečetl osvobozující rozsudek

Nakonec ale výčitky svědomí byly příliš velké a Vernon se sám přiznal. Bohužel mu to trvalo velmi dlouho. Ronnie Bridgeman si odseděl 25 ve vězení, jeho bratr Wiley byl propuštěn krátce před tím, než z vězení pustili i Jacksona. „Necítím k Verononovi nenávist. Byl to malý kluk, teď je dospělý muž. Přeji mu vše dobré,“ řekl Jackson. Ani Wiley Bridgeman už necítí k Vernonovi nenávist. „Hořkost je pryč. Je to za mnou. Nosil jsem to v sobě příliš dlouho,“ řekl Bridgeman.

Další články

Zavří­t reklamu