Kozorožci alpští jako by popírali zákony gravitace.

Kozorožci alpští jako by popírali zákony gravitace. | zdroj: amusingplanet.com


Neuvěřitelný výkon: kozorožci stoupají po strmé přehradě

TÉMATA: zvířata | itálie | kozorožec

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 10. 2019 | 17:00

Kozorožec alpský je kopytník s mohutnými rohy, který se vyskytuje zejména v jižní Evropě. Je to tvor, který velmi rád šplhá po horách a strmých svazích. Že ale dokáže v pohodě stoupat i po stěně přehrady, to je opravdu neuvěřitelné.

Kozorožci v zimě žijí ve vysokých horách v nadmořské výšce kolem 2000 metrů. Na jaro a léto ale sestupují do nížin, protože tam nacházejí dostatek zelené trávy ke spasení. Ovšem chybí jim jedna důležitá věc, a tou je sůl a další minerály. Ty tito kopytníci nutně potřebují, a tak jsou zvyklí je lízat z povrchu kamenů. Zřejmě zjistili, že sůl se dá dobře lízat také z povrchu přehrady, která je tvořena cementem. U něj dochází k chemické reakci sádrovce s trikalciem aluminátu, při které vzniká takzvaný ettringit. To je žádoucí jev, který zpomaluje erozi celé přehrady. Ettringit je ale také zdrojem solí a minerálů, za kterým se kozorožci neváhají vyšplhat do obdivuhodných výšek.

Přestože fotky vypadají až hrůzostrašně, kozorožci jsou opravdu vynikající lezci, zřejmě nejlepší svého druhu v celé živočišné říši. Stačí jim jakýkoliv miniaturní výstupek a jsou schopní na něj vylézt a udržet se na něm. 

Snímek byl pořízen na italské přehradě Cingino v Piemontu. Ta se nachází ve výšce 2262 metrů nad mořem. Je hlavním dodavatelem vody pro elektrárnu Campliccioli a zjevně také hlavním zdrojem ettringitu pro jednu kozorožčí rodinku.

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 10. 2019 | 17:00

Zavří­t reklamu