válkaČeskoslovenskoobjevy

Neuvěřitelný příběh: srbský zubař žil 15 let v krušnohorských lesích

V Bělehradě se před několika dny objevil srbský zubař, který předchozích 15 let strávil hluboko v lesích na Krušnohorsku. Kvůli tomu, že neměl dokumenty, nemohl legálně žít tady ani v Srbsku. Uchýlil se proto do lesů.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2016

Padesátiletý Aleksandar Pirivatrič pracoval před patnácti lety v Teplicích jako zubař. Do České republiky přišel se svou matkou, když mu bylo devět let. Do školy chodil v Praze, pak vystudoval zubní lékařství. Získal místo jako zubař v Motolské nemocnici. Pak ho přemístili do Teplic, kde se mu začal hroutit život. Matka zemřela a krátce poté byl propuštěn. Protože neměl české občanství a neměl ani práci, skončil na ulici. Aby se vyhnul problémům s policií, uchýlil se do lesů.

Jeho nevlastní sestra v Srbsku Slobodanka Pirivatričová se ho mezitím snažila prohlásit za mrtvého, aby získala dědictví po otci. To se jí ale nepodařilo. V průběhu let se s Pirivatričem seznámil teplický profesor Petr Silva, který za ním chodil do lesů. „Každý den jsem v Teplicích viděl muže s baťohem, jak rychle chodí po ulicích. Když jsem ho zastavil, zjistil jsem, že mluví perfektně česky,“ popisuje začátek jejich přátelství Petr Silva. Pirivatrič mu ukázal místo v lese, kde žil. Bylo to polorozbořené opuštěné stavení. Silva mu tam začal nosit jídlo. To trvalo asi rok.

Silva po té napsal na srbskou ambasádu se žádostí o pomoc. Ambasáda naštěstí pomohla a Pirivatrič se mohl s novými dokumenty vrátit do vlasti. Přílet do Bělehradu byl emotivní záležitostí pro Pirivatriče i Silvu i pro další lidi, kteří začali celý příběh sledovat. „Žil jsem velmi dlouhou dobu v lesích. Přes den jsem chodil, snažil jsem se vyhnout vojákům, nevěděl jsem, jak by reagovali. Nachodil jsem dvacet kilometrů denně. Živil jsem se tím, co jsem našel v kontejnerech nebo co mi dali lidé,“ popsal v krátkosti svůj patnáctiletý pobyt v krušnohorských lesích Pirivatrič. Silva k tomu dodal: „Řekl konečně sbohem svému předchozímu domovu a teď je zde (v Bělehradě). Bude se muset znovu naučit, jak používat věci denní potřeby, jako je pračka nebo sporák. Stále je to pro něj všechno velký šok a bude trvat nějaký čas, než si na všechno zvykne,“ dodal Silva.

Pirivatrtič už žije v novém bytě a přemýšlí o budoucnosti. „Nevím, jestli budu moct zase vykonávat zubařskou praxi. Pokud by ta možnost byla, rád bych zase začal pracovat. Dlužím hodně Petrovi i srbské ambasádě, kteří mi pomohli dostat se zpět do Bělehradu. Jsem také dlužen lidem, kteří mi pomohli zde najít bydlení a nechci je zklamat,“ dodal Pirivatrič.

Další články

Zavří­t reklamu