Všechno je možné, když si lidi navzájem pomáhají a nevzdávají se. | zdroj: YouTube


Neuvěřitelný příběh: Kočka uprchlíků se ztratila v Řecku. Díky pomoci ostatních se s nimi opět setkala v Norsku!

user-avatar

Simona Knotková

25. 02. 2016 | 13:00

Může se zdát, že uprchlická krize je plná hlavně tragických příběhů. Občas se ale najde i nějaký světlejší. Třeba když rodina ztratí svého kocoura v Řecku a díky pomoci dobrovolníků ho v Norsku zase získá.

Z Iráku putovali do Norska. Přestupnou stanicí byl řecký ostrov Lesbos. Když vystoupili ze člunu na pevninu, vystresovaný kocour Kunkush, kterého měli s sebou, vyskočil z košíku a utekl neznámo kam. Hodiny ho hledali, ale marně a na své cestě se museli posunout dál bez něj. To bylo na konci listopadu loňského roku.

Pro kocoura byla cesta velmi vyčerpávající a při první příležitosti utekl.

O týden později vystrašenou a hladovou kočku našli dobrovolníci. Od jiných se dozvěděli, že před několika dny jedna rodina uprchlíků skutečně kocoura postrádala. Dvojice Amy Shrodes a Ashley Anderson se rozhodla, že to jen tak nenechá a pokusí se zvířeti najít majitele. Jenže ti mohli být v tu chvíli kdekoliv v Evropě…

"Ta rodina nejspíš zaplatila tisíce, aby získala místo na gumovém člunu. Stejně ale udělala všechno pro to, aby s nimi mohl jet i kocour," objasňuje důvod rozhodnutí Anderson. Shrodes ji doplňuje: "Vím, jakou cenu má naděje pro člověka, který už ztratil všechno. Jsem si jistá, že pokud rodina vynaložila takové úsilí, aby s sebou mohla vzít zvíře, určitě ho považovala za člena rodiny. Nebylo by správné majitele přinejmenším neinformovat o tom, že je v pořádku, nebo se dokonce nepokusit ho dopravit za nimi."

Sociální sítě opět ukázaly svou lepší stránku a kocourovi pomohly odcestovat z Řecka.

Diovi, jak kocoura pojmenovaly, založily na Facebooku stránku Reunite Dias. Všude po ostrově rozvěsily plakáty, díky nimž chtěly zjistit jakékoliv informace o přesídlené rodině. Kunkush se později dostal k novým majitelům v Berlíně, kteří se o něho měli postarat do doby nalezení těch původních. A k tomu v únoru opravdu došlo.

Díky facebookové kampani i pomoci dalších z ostrova se skutečně podařilo vystopovat iráckou rodinu, toho času usídlenou v Norsku. Když ho její členové poprvé uviděli přes Skype, rozplakali se, protože už nevěřili, že svého mazlíčka ještě někdy uvidí. Velmi emotivní bylo i první setkání, jak se můžete přesvědčit ve videu. Dopravit Kunkushe do Norska, stejně jako celá péče stála dobrovolníky kolem 600 eur (kolem 16 tisíc českých korun). Potřebné finance se však podařilo vybrat díky GoFundMe.

Irácká rodina se přes Skype znovu shledává se ztraceným kocourem.

"Více jak čtyři tisíce uživatelů podpořilo naši kampaň. Každé sdílení nám pomohlo dostat se o krok blíže k tomuto šťastnému konci. Díky, že jste udržovali naději a byli částí této cesty," stojí na facebookové stránce

Kocourkova cesta.

Další z dobrovolníků Michelle Nhin k tomu připsala: "Jeho cesta reprezentuje těžký úděl nás všech, kteří hledají lepší život. Potřebujeme se navzájem. Kdyby si ho ostatní nevšimli a nevzali ho pod svá křídla, pravděpodobně by dnes bojoval o kousek jídla a holý život."

témata

user-avatar

Simona Knotková

25. 02. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu