válkaČeskoslovenskoobjevy

Neuvěřitelný příběh Anne Hodges, ženy, která přežila zásah meteoritem

Neuvěřitelný příběh Anne Hodges, ženy, která přežila zásah meteoritem
Zdroj: vintag.es
+ 2 fotky+ 3 fotky

Jaká je pravděpodobnost, že na vás za celý váš život spadne meteorit? Podle nedávné studie Tulanovy univerzity v Tuscaloose 1:1600000. Do menšího čísla se v roce 1954 vlezla Američanka Ann Hodges.

Simona Knotkova 22. října 2018

Ann Hodges žila společně s manželem Eugenem v obci Sylacauga v Alabamě. Osudného 30. listopadu si šla po obědě dát krátkého šlofíka. Namísto toho ale byla zasažena meteoritem, který propadl stropem ložnice a od rádia se odrazil k jejímu boku. Tam po sobě zanechal obří modřinu.

Když se na horninu přišel podívat geolog z nedalekého kamenolomu, více jak tříkilogramový meteorit byl ještě stále teplý. Přestože potvrdil, že se jedná o objekt z vesmíru, dohady místních byly různé. Očití svědkové vypovídali, že oblohu ozářilo červené světlo připomínající záření u obloukového svařování nebo vybuchující římskou svíci.

Existovaly teorie, že se mohlo jednat o kus havarovaného letadla nebo dílo Sovětů. Bylo to přece jenom období studené války. Kámen si na pozorování proto raději vzalo americké letectvo, které ale nakonec potvrdilo mimozemský původ. Po jejich testování se meteorit znovu vrátil k Ann.

„Mám pocit, že meteorit patří mně. Myslím, že to byl boží záměr. Byla jsem to koneckonců já, koho zasáhl!“ nechala se tehdy slyšet.

Hodgesovi ale byli pouze podnájemníci, a tak si zálusk na horninu začala dělat skutečná majitelka domu Birdie Guy. Manžele dokonce dohnala k soudu. Pod nátlakem veřejnosti svou žalobu však stáhla. Když byl meteorit opět v plném vlastnictví Hodgesových, Eugene dostal nápad, že by ho mohli dobře zpeněžit. Jediná nabídka Smithsonova institutu byla na jejich očekávání ale příliš nízká a po dvou letech ho nakonec věnovali Muzeu přírodní historie Alabamské univerzity, kde si ho dodnes můžete prohlédnout.

Ann později prodělala nervový kolaps, který byl z velké části nejspíše způsoben právě celou kauzou s meteoritem. Zatímco do (ne)šťastného zásahu to byla obyčejná vesnická žena, po něm se stala středem pozornosti, což jí nedělalo psychicky dobře. V roce 1964 se od manžela odloučila a v roce 1972, v pouhých 52 letech, nakonec zemřela na selhání ledvin v pečovatelském ústavu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu