válkaČeskoslovenskoobjevy

Neuvěřitelný objev odkrývá multidimenzionální vesmír v našem mozku

Lidský mozek je úžasný orgán a má ohromné schopnosti. To se ví už dlouho. Ale až s pomocí současných technologií se můžeme podívat na úchvatnou architekturu našeho mozku.

Tomáš Chalupa 23. června 2017

Mozek je výkonnější než nejlepší počítače. Bohužel jeho kapacitu využíváme jen z malého procenta, ale samotné schopnosti mozku předčí jakýkoliv lidský stroj. Vědci z projektu Blue Brain Project použili novou metodu algebraické topologie, aby mohli odhalit, jak vlastně je náš mozek strukturován. A odhalili, že jeho architektura obsahuje 11 dimenzí. Nepředstavitelné? Přesto je to tak.

„Nalezli jsme svět, který jsme si nikdy neuměli ani představit. V jediném snítku mozku se nacházejí desítky milionů objektů. V některých strukturách jsme objevili jedenáct dimenzí,“ říká Henry Markam z projektu Blue Brain.

Jedenáct dimenzí je téměř nemožné si představit. A je také velmi obtížné s nimi pracovat. Právě proto klasické matematické modely v popisu fungování celého mozku selhávají. Protože nejsou schopny postihnout jeho prostorovou různorodost.

Právě proto byla použita metoda algebraické topologie, protože ta jediná dokáže pracovat s jakýmkoliv počtem dimenzí. „Je to jako dalekohled a mikroskop v jednom. Vidí do jádra mikrostruktur a současně vidí i prázdné prostory kolem nich,“ snaží se přiblížit funkci algebraické topologie Markam.

Mozek si sám buduje velmi komplexní struktury, které podle testů rozhodně nevznikají nějakou náhodou, ale jsou výsledkem organizované činnosti. Dají se vzdáleně připodobnit k velmi velkému hradu z písku, který se skládá z nejrůznějších cihel, od nejmenších až po velké, komplexní.

Otázka je, jak schopnost stavět tyto „hrady z písku“ ovlivňuje naše myšlenkové schopnosti. Někteří vědci se domnívají, že tyto struktury ukrývají naše vzpomínky. Doposud se totiž přesně neví, kde v mozku se nachází. Mohlo by to být v těchto mnohodimenzionálních strukturách? Možná ano. Vědci zatím mnoho odpovědí nemají. Tou hlavní ale je jak odemknout pro použití celou kapacitu lidského mozku. Jestliže je tento lidský orgán takto složitý a komplexní, pak je schopen opravdu nebývalých intelektuálních výkonů. Zatím však nevíme, jak toho docílit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu