válkaČeskoslovenskoobjevy

Neuvěřitelný 500 000 let starý pravěký ráj s tisíci artefakty objevili archeologové v Izraeli

Neuvěřitelný 500 000 let starý pravěký ráj s tisíci artefakty objevili archeologové v Izraeli
Zdroj: ancientpages.com

Archeologové objevili v Izraeli pozoruhodné prehistorické naleziště s tisíci artefakty z doby kamenné. Místo nazvali “rájem”, kde lidé žili před 500 000 lety.

Yvonne Pokorná 12. března 2018

Naleziště se nachází v městečku Džaldžulja vzdáleném asi 20 kilometrů severovýchodně od centra Tel Avivu. V dávných doba tady tekla řeka a oblast byla bohatá na vegetaci. Byl to ráj, kde svůj domov našlo mnoho zvířat a s nimi i paleolitičtí lovci a sběrači. Svědčí o tom tisíce kamenných artefaktů a spousta zvířecích kostí, které tu archeologové vykopali. Jak analýza ukázala, některé předměty jsou staré až půl milionu let. Vědce ovšem překvapuje na tu dobu poměrně složitá technika, s níž byly vyrobeny. Mezi nálezy byly například i oboustranné sekery a propracované nástroje z pazourku, které ukazují, že kognitivní schopnosti lidí z této doby se nelišily až tolik od těch dnešních, jak se doposud myslelo.

Ran Barkai z Telavivské univerzity na adresu naleziště uvedl, že šlo o perfektní místo pro tehdejší lidi. Voda v řece přinášela z hor kusy pazourků, z nichž se na místě zhotovovaly nástroje, a také sem přitahovala zvěř, kterou zde pravěcí lidé lovili a poráželi. Po čase voda změnila svůj směr a lidé se přesunuli jinam. “To vysvětluje, proč je v této oblasti tolik různých nalezišť,” sdělil Barkai deníku Haaretz. Podle něj jde o neuvěřitelný objev díky tak velkému množství zachovalých artefaktů, které mohou přiblížit život a kulturu lidí z tak dávné doby. Navíc oblast ještě není zcela prozkoumaná, takže se předpokládá, že se tady najde ještě mnoho dalších zajímavých a cenných artefaktů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu