Nalevo mumie Sin Čuej, napravo její rekonstruovaná podoba.

Nalevo mumie Sin Čuej, napravo její rekonstruovaná podoba. | zdroj: dailymail.com


Neuvěřitelně zachovalá mumie má už více jak 2 tisíce let. Jaký byl její osud?

TÉMATA: mumie | čína

user-avatar

Simona Knotková

2. 12. 2016 | 13:00

Mumie Sin Čuej byla nalezena v roce 1971. Objevili ji pracovníci, kteří v čínské provincii Chu-nan hledali vhodné místo na protiletecký kryt. Do dnešních dnů udivuje svým výborným stavem, který z ní pravděpodobně dělá nejzachovalejší mumii na světě.

Podle dosavadních výzkumu má mumie přes 2 100 let. I přes takto pokročilé stáří je tělo stále v zachovalém stavu, má všechny čtyři končetiny, vlasy a kůže je stále hebká. Ve vnitřních orgánech byla dokonce nalezena krev a podle vědců žena jako poslední jídlo měla meloun.

Tělo patří Sin Čuej, manželce markýze Li Cchanga, žijící v době vlády dynastie Chan. Podle dalšího zkoumání zemřela nejspíše v padesáti letech a na jejím špatném zdravotním stavu se podepsal zejména život v blahobytu - patrně trpěla vysokým tlakem, ucpanými tepnami a měla nemocné srdce.

Pohřbena byla ve dvaceti hedvábných plátnech společně se svým šatníkem, čítajícím sto hedvábných šatů, toaletními potřebami, make-upem a sto šedesáti vyřezávanými figurkami, reprezentující její služebnictvo. Tělo bylo poté dáno do čtyř rakví vyplněných dřevěným uhlím a utěsněných hlínou, což bránilo průniku bakterií.

Čína je svou mumií natolik fascinovaná, že jí věnovala i celý muzikál Kráska z dynastie Chan.

 

témata

user-avatar

Simona Knotková

2. 12. 2016 | 13:00

Zavří­t reklamu