Jack Nicholson ve filmu Osvícení (1980) | zdroj: farafoot.wordpress.com


Neuvěřitelné příběhy lidí, kteří zmrzli, ale přežili. Jak je to možné?

TÉMATA: hibernace | extrémní situace

Případy lidí, kteří v hlubokých mrazech upadli do bezvědomí a přesto přežili, označovali mnozí za zázrak. Jak však někteří vědci naznačují, jde možná o skrytou schopnost, kterou disponuje každý člověk, jen o tom neví.

user-avatar

Tyrion

12. 03. 2015 | 07:15

Jean Hilliard byla zmrzlá až na kost.

Zmrzlá až na kost

19letá Američanka Jean Hilliard se kolem půlnoci v prosinci roku 1981 vracela autem domů, když sjela ze silnice a uvízla ve sněhu. Rozhodla se ve 22 stupňových mrazech vydat pěšky k domu své kamarádky Wally Nelson, vzdáleném asi dvě míle daleko. Nešlo se jí však lehce, nohy se jí bořily do sněhu a tváře jí bičoval ledový vítr. Jen pár metrů od domu své kamarádky zkolabovala a zhroutila se do sněhu. Ráno v sedm hodin Wally Nelson objevila její nehybné tělo. Bylo tuhé jak deska, že se nedalo nijak ohnout, když se ho snažila naložit do auta. Šlápla na plyn a uháněla k nejbližší nemocnici, aniž příliš doufala v kamarádčinu záchranu.

„Tělo bylo studené, naprosto tuhé, jako kus masa, když ho vytáhnete z mrazničky,“ popsal dívčin stav její ošetřující lékař George Sather. Kůži měla tak tvrdou, že jí nemohli píchnout injekci a dát infúzi. Její puls se dal jen stěží zachytit a dělal jen okolo 12 tepů za minutu. Tělesnou teplotu nemohli teploměrem naměřit, neboť se pohybovala několik stupňů pod normálem. Když však dívku zabalili do elektrické deky, pomalu rozmrzala a nakonec zcela ožila. Bez trvalých následků. „Nedokážu vysvětlit, jak mohla přežít,“  řekl novinářům lékař. „Byla zmrzlá až na kost, doslova a do písmene. Je to zázrak,“ konstatoval.

Přežil díky šťastné náhodě, nebo schopnosti hibernovat?

24 dní spánku v horách

35letý Japonec Mitsutaka Uchikoshi se 7. října 2006 vypravil s přáteli do hor. Po výstupu na horu Rokko se od skupiny oddělil a na vlastní pěst se vydal dolů. Zřejmě po cestě zakopl a upadl do bezvědomí. „Ležel jsem... na travnaté ploše, bylo mi na sluníčku dobře a nakonec jsem usnul,“  řekl Mitsutaka novinářům na tiskové konferenci. Víc už si nepamatoval. Záchranáři ho našli až 31. října. Ležel tam v zimě, bez jídla a pití, 24 dní! „Byl podchlazen a ve stavu podobném hibernaci,“  uvedl Dr. Shinichi Sato, jenž muže ošetřoval. „Nicméně funkce jeho mozku zůstaly zachovány, aniž by došlo k jejich poškození, a na sto procent se uzdravil,“ dodal lékař. Tento případ někteří vědci označili za revoluční vzhledem k délce a stupni mužova podchlazení.

Auto jako iglú

Uvězněn v zasněženém autě

Před třemi lety zaujal média případ 44letého Švéda Petera Skyllberga, jenž strávil dva měsíce v mrazech, než si jeho zasněženého auta, v němž hibernoval, všiml muž projíždějící kolem na sněžném skútru. Muž údajně neměl s sebou žádné pití ani jídlo a jíst mohl jen sníh. Když ho našli, nebyl ani schopen slova. Podle některých lékařů zůstal naživu díky hibernaci. „Teplota jeho těla byla asi kolem 31 stupňů a tělo se tomu přizpůsobilo. Díky takto nízké teplotě se nespotřebuje moc energie,“ vysvětlil Ulf Segerberg z Norrlandské univerzitní nemocnice. S tím ovšem nesouhlasí jiní odborníci, kteří tvrdí, že Skyllberg přežil díky zasněženému autu, které ho chránilo před venkovními mrazy podobně jako Eskymáky iglú.

Zázrak zvaný sirovodík

V posledních letech se odborníci čím dál více přiklánějí k názoru, že bizarní případy lidí, kteří přežili podchlazení, nejsou ani tak šťastnou náhodou, jako spíše manifestací latentní schopnosti hibernovat, která je vlastní všem lidem. Experimenty s laboratorními myšmi ukázaly, že tento stav lze navodit inhalací sirovodíku. Tato sloučenina se nachází i uvnitř lidského těla. „Přibývají důkazy, že jde o druh vnitřní regulační molekuly přítomné v každém z nás. Ale zatím nerozumíme tomu, co dělá a jak pracuje,“ řekl Jason Pitt, člen týmu ze Seattlu, který experimenty se sirovodíkem prováděl. Odborníci se domnívají, že tato sloučenina existuje od počátku života na Zemi a že tu byla dřív, než se objevil kyslík, tedy před 3,5 miliony lety. Stejně jaké jiné organismy i člověk si v sobě uchoval staré vzorce a jeho tělo má schopnost spustit starodávné chemické reakce.

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tyrion

12. 03. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu