válkaČeskoslovenskoobjevy

Hajlující Němec a černoch byli přátelé, Hitler prý nezuřil

Hajlující Němec a černoch byli přátelé, Hitler prý nezuřil

Na Olympiádě v Berlíně 1936 Hitler očekával vítězství svých árijských blonďáků. Proti černošskému atletovi Jessemu Owensovi závodila německá hvězda Luz Long a vůdce si byl jist jeho vítězstvím. Místo vypjaté rivality ale nastalo něco nečekaného – přátelství.

Tomáš Chalupa 30. srpna 2014

Berlínská olympiáda měla být především ukázkou německé vyspělosti a fyzické i duševní převahy nad zbytkem světa. Na všech sportovních kolbištích měli zástupci Německa porážet všechny ty Židy, černochy, Asiaty, Slovany, zkrátka všechny ty zástupce podřadných ras. Nacistům se zvlášť nelíbili Američané, kteří za sebe podle jejich mínění „nechali závodit podlidi“, čímž mysleli černochy. Jenže právě černoši vzali árijcům vítr z plachet a vybojovali jedenáct zlatých medailí. Jesse Owens získal čtyři zlaté. K té ze skoku dalekého mu ovšem pomohlo nečekané přátelství.

Jesse Owens

Jesse Owens

Owens měl hned v začátku závodu velké problémy s kvalifikací, dvakrát přešlápl a byl na pokraji vyřazení. Tehdy za ním nečekaně přišel německý závodník a jeho soupeř Luz Long a poradil mu fintu, která mu pomohla odskok zvládnout a kvalifikovat se do soutěže. Tu posléze dokonce vyhrál právě před Luzem. Ze sportovního gesta vyrostlo velké přátelství.

Jesse Owens

Jesse Owens

Hitler prý byl nesmírně uražen, že Owens porazil zástupce Říše a dokonce mu odmítl podat při závěrečném ceremoniálu ruku. Jenže tento rozšířený mýtus není pravdivý. Hitler se totiž rozhodl nepodávat ruku nikomu. Už předtím ho ale prý Owens potkal, když mířil na závodiště, a Hitler mu prý zamával na pozdrav. Sám Owens nikdy netvrdil, že by ho Hitler svým postojem nějak urazil. Mnohem více ho totiž mrzel postoj jeho vlastního prezidenta. „V Německu jsme měli stejné hotelové pokoje jako Němci. Po návratu do USA jsem nemohl ani jet v přední části autobusu, vyhrazené pro bílé. Nemohl jsem žít, kde jsem chtěl. Prezident mě nepozval do Bílého domu, aby mi potřásl rukou. Nestál jsem mu ani za telegram. Hitler mě neurazil, urazil mě Roosewelt,“ poznamenal k celé záležitosti hořce Owens.

Ani Luze však nečekala šťastná budoucnost, za sedm let zemřel v řadách wehrmachtu při bojích o Sicilii. „Ani kdybych roztavil všechny své medaile, nevyvážily by váhu našeho čtyřiadvacetikarátového přátelství,“ řekl k tomu Owens.

Owens a Luz

Owens a Luz

Další články

Zavří­t reklamu