Tohle je prostě bydlení snů, ekologické, uprostřed panenské severské přírody | zdroj: youtube.com


Neuvěřitelné bydlení v průhledné kupoli na pustém ostrově za polárním kruhem

TÉMATA: bydlení | norsko | design

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 01. 2017 | 11:30

Ostrov Sandhornøya se nachází 1000 kilometrů od Oslo a je to velmi opuštěné místo. Přesto právě zde si rodina Hjertefølgerů postavila svůj úžasný příbytek. Je to prosklená kupole, pod kterou se skrývá obydlí postavené výhradně z přírodních materiálů.

Žije zde šestičlenná rodina, která si tu dům vybudovala v roce 2013. Pod skleněnou kupolí mají dokonce zahradu, kde pěstují plodiny. Tvar kupole dobře odolává větru a bouřím, slouží jako ochranný štít. Poskytuje také panoramatický výhled na okolní krajinu, je odtud velmi dobře vidět také častá polární záře. 

Jejich dům připomíná základnu na cizí planetě, možná takto budou jednou bydlet lidé třeba na Marsu. "Když jsme vešli poprvé do tohoto domu, byl to zcela jiný pocit, než když jsme vešli kamkoliv jinam. Dům je velmi tichý a klidný, skoro jsem to ticho mohla slyšet. Je to odměna za to, že jsme následovali své srdce," popsala své pocity majitelka domu.

Dům je ekologický, vše včetně bilogického odpadu se zužitkuje, odpad putuje na kompost, který hnojí zahradu. Rodina Hjertefølgerů plánuje, že na ostrově bude pořádat výlety, workshopy nebo hostit své přátele. Krajina kolem je fantastická a za pobyt zde by jistě byl ochoten leckdo zaplatit nemalé peníze.  

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 01. 2017 | 11:30

Zavří­t reklamu