Sonda Kosmos 482 už je dnes jen vesmírné smetí, které zřejmě jednou spadne na Zemi.

Sonda Kosmos 482 už je dnes jen vesmírné smetí, které zřejmě jednou spadne na Zemi. | zdroj: space.com


Neúspěšná sonda k Venuši by mohla dopadnout na Zemi

TÉMATA: vesmír | sondy | sovětský svaz

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2019 | 11:00

V době vrcholících vesmírných závodů za studené války Sovětský svaz vyslal do vesmíru sondu Kosmos 482. Psal se 31. březen roku 1972, když sonda odstartovala, ale vinou selhání motorů zůstala uvězněna na zemské oběžné dráze. Nyní hrozí, že dopadne zpět na matičku Zemi.

Z Kosmosu 482 se stalo jen další vesmírné smetí kroužící na naší orbitě. Vědci ale nyní spočítali, že už letos by sonda mohla dopadnout zpět na Zem. Jeden oběh kolem země trvá mrtvé sondě 112 minut. Sonda váží bez mála půl tuny a je vybavena tepelným štítem a dalšími ochrannými prvky. To znamená, že by se v atmosféře zřejmě neroztavila.

„Opětovný vstup do atmosféry by sonda nepochybně zvládla,“ říká expert Thomas Dorman. Podle něj by bylo zábavné sledovat, kdyby sonda skutečně vstoupila do atmosféry a při sestupu automaticky otevřela svůj brzdící padák. Tím je totiž vybavena, a pokud je systém stále funkční, sonda by mohla dokonce hladce přistát. Tento scénář je ale vysoce nepravděpodobný, protože baterie sondy jsou nejspíš už mnoho let vybité a bez nich se pouzdro s padákem neotevře.

Vlastně se vůbec neví, v jakém stavu sonda je. Vesmírné zařízení pozoruje vícero amatérských astronomů, ale ti pochopitelně nejsou schopní určit, zda je sonda zásadně poškozená. „Snažit se ze Země pomocí dalekoholedu zjistit, jak na tom sonda je, je asi stejné, jako snaha podívat se na dálku do vraku lodi, který se ale pohybuje hyperrychlostí,“ dodává Dorman. Některé kusy Kosmosu 482 přitom už dávno na zem dopadly, jako třeba v roce 1972, kdy poblíž Ashburtonu na Novém Zélandu spadly čtyři rozžhavené 13,6 kg těžké koule ze slitiny titanu, a to v oblasti s poloměrem jen 16 km. Naštěstí spadly jen do polí a neudělaly tak žádné škody. 

Také výpočet toho, kdy sonda vstoupí do zemské atmosféry, není úplně přesný. Nejdříve by k tomu mohlo dojít v půlce letošního roku, ale možná také až na počátku roku 2020, nebo dokonce až za dva a půl roku. Záleží právě na tom, kolik celá sonda nyní váží a jak moc je poškozená.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 03. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu