válkaČeskoslovenskoobjevy

Neumíte druhým odpouštět? Zaděláváte si tak na rakovinu

Neumíte druhým odpouštět? Zaděláváte si tak na rakovinu
Zdroj: healthandwellness365.com

Když se k nám někdo zachová zle, propadáme pocitům zloby, smutku a pomstychtivosti. Přitom si tak akorát škodíme sami sebe a zvyšujeme riziko výskytu vážných chorob.

Simona Knotkova 5. prosince 2016

Také vy jste už určitě zažili situaci, kdy vás někdo zradil nebo se k vám zachoval nějak špatně. Na podobnou bolest reaguje většina z nás tak, že si tohoto člověka odstřihne ze života. Je tím vše ale uzavřeno? Mnohdy ne, a i když už náš vztah s druhým skončil, stále si v duchu přehráváme negativní věci, které jsme kvůli němu zažili. V nejzazším případě se také zaobíráme myšlenkami na pomstu.

Z hlediska lidské povahy jsou to zcela přirozené reakce. Z hlediska psychosomatiky nám však takové chování může uškodit a dokonce způsobit vážné onemocnění. Naproti tomu odpuštění, byť už jen vnitřní, příznivě působí na náš organismus.

Studie prováděná doktorem Stevenem Standifordem z výzkumného střediska na léčbu rakoviny v USA potvrdila, že negativní emoce zvyšují riziko výskytu rakoviny. Stavy jako je deprese, úzkost či zloba totiž zvyšují produkci adrenalinu a kortizolu, které oproti tomu omezují produkci přirozených obranných látek proti rakovině. V léčbě nádorového onemocnění je proto i důležité naučit se pracovat se svými negativními emocemi.

Nemusíme ale chodit až tak daleko, neschopnost odpouštět či tendence stále se zabývat nenávistí nás nepříznivě ovlivňuje, i co se týče krevního tlaku či kvality spánku. Lidé, kteří odpouštět umí a zaměřují se na pozitivní myšlenky, mají na stranu druhou šťastnější život a jsou v lepší zdravotní kondici. Zajímavé výsledky ukázal například výzkum zaměřující se na zneužívané ženy. V jedné skupině měly účastnice posilovat svůj vztek a asertivitu, druhá se namísto toho zaměřovala na odpuštění. Asi je už jasné, u kterých žen se následně objevilo menší skóre deprese, úzkosti a post-traumatických příznaků.

Není tedy nic jednoduššího než pracovat na svém zdraví právě tím, že se přestanete nechat ovládat negativitou. Nezapomínejte ale, že prvně musíte začít u sebe, a sami sobě si tak odpusťte vše, co si stále vyčítáte. Důsledky budou zázračné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu