válkaČeskoslovenskoobjevy

Neumí psát ani číst, neznají svůj věk, nepotřebují to. Žijí totiž v ráji

Neumí psát ani číst, neznají svůj věk, nepotřebují to. Žijí totiž v ráji
Zdroj: boredpanda.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Lid Bajau, žijící mezi stovkami malých ostrůvků na Filipínách a Borneu a také kolem Malajsie a Indonésie, se často nazývá Sea Gypsies, což je něco jako mořští kočovníci. Nemají nic než své loďky a zdá se, že jim ke štěstí nic nechybí.

Tomáš Chalupa 4. dubna 2015

Nemají nic jako stálý domov. Většinu času trávi na svých loďkách. Po východních mořích tak plují celé vesnice lidu Bajau. Dříve moře téměř neopouštěli, dnes se jich stále více stěhuje na malé ostrovy, kde žiji v komunitách, odkud vyplouvají na dlouhé rybářské výpravy.

Nemají prakticky žádné znalosti mimo rybolov. Nepoužívají písmo, neumí počítat, nejsou schopni nijak určit svůj věk. Neznají peníze ani jinou měnu. Žijí jen přítomností, neplánují nic v delším horizontu než jeden dva dny. Časový úsek o délce roku si nejsou schopni naprosto představit.

Celý život komunity se točí kolem lovu ryb, na kterém se podílí každý, od malých dětí až po starce. Už malé děti dokáží ovládat lodice a chytat ryby. Od osmi let jsou považovány za lovce ryb. Od pěti se umí potápět až na dno. Do kontaktu s civilizací přichází jen výjimečně, žijí na svých lodích nebo v chýších na dřevěných sloupech přímo na moři. Když chtějí, tak je opustí a postaví si jinde nové.

Francouzský fotograf Francois Réhahn strávil na jejich lodích několik týdnů a pořídil fotografie ukazující jejich život. Jak sám říká, je to jeho představa ráje.

Další články

Zavří­t reklamu