válkaČeskoslovenskoobjevy

Neumí ještě mluvit, ale maluje jako Monet. Dojemný příběh pětileté autistky Iris

Neumí ještě mluvit, ale maluje jako Monet. Dojemný příběh pětileté autistky Iris
Zdroj: dailymail.co. uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Iris Halmshawová z Anglie způsobila rozruch v uměleckém světě. Její obrazy se prodávají za statisíce. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o pětiletou holčičku, která trpí autismem. Normální svět je pro dívenku osamělé místo, ale malba ji naplňuje. A taky její věrná kamarádka a múza - kočka Thula.

Kateřina A. 10. července 2015

Iris, která žije se svou rodinou v Leicestershire ve Velké Británii, je klidná, inteligentní a krásná holčička, která miluje květiny, vodu, stromy, knihy, tanec na špičkách a v pěti letech začíná konečně mluvit. Iris totiž trpí autismem.

Má velký problém komunikovat se svým okolím a není jednoduché se jí přiblížit. Místo slov vyjadřuje sama sebe pohybem a malováním. Když jí v roce 2011 nemoc diagnostikovali, nenavazovala oční kontakt, její chování bylo značně obsesivní, nechtěla si hrát s ostatními dětmi a velmi špatně spala. Její rodiče se proto začali s pomocí odborníků učit, jak jí pomoci, aby neprožila život uzavřený v samotě. Teď si užívá záchvaty smíchu, je veselá, hravá, učí se mluvit a hlavně maluje. „Našla způsob, jak vyjádřit sama sebe, a je šťastná“ říká její matka.

„Když si Iris začala kreslit, velmi jsme ji povzbuzovali a zanedlouho jsme si všimli, že je opravdu neuvěřitelně talentovaná,“ Mísí si své vlastní barvy a její cit pro jejich kombinace a odstíny je neuvěřitelný. Autismus vytvořil takový styl malby, jaký je u dítěte nevídaný. Malování ji tak baví, že se na něj dokáže soustředit celé hodiny. Mnoho Irisiných obdivovatelů přirovnává její malby k Monetovým obrazům.

Kromě přírody je pro Iris velkou inspirací také roční Mainská mývalí kočka Thula, která holčičce pomáhá opustit její ulitu. Před Thulou nechtěla Iris chodit ven, nechtěla se mýt a to vše její nová kamarádka změnila. Dokonce si spolu užívají projížďky na kole, Thula samozřejmě v košíku. Její díla dnes kupují soukromí sběratelé umění po celém světě za tisíce liber a veškeré zisky z prodeje investují rodiče do nákupu nových pláten, barev, na její léčbu a především do Irisiny budoucnosti.

Co je autismus?

Vývojové duševní postižení, které se ve většině případů diagnostikuje už v dětství. Dítě má problémy s vývojem řeči, není schopno vytvářet normální lidské vztahy a projevuje se stereotypními vzorci chování. Autistické děti nemají zájem o druhé osoby. Nenavazují oční kontakt, reagují pasivně na citové projevy, komunikují jen minimálně a nehledají útěchu u rodičů. V České republice se narodí zhruba 200 takových dětí ročně, více je chlapců.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu