Otevírání Mony Lisy po druhé světové válce

Otevírání Mony Lisy po druhé světové válce | zdroj: vintag.es


Historické okamžiky: Návrat ztracené Mony Lisy do Louvru

TÉMATA: umění | obrazy | fotografie

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 07. 2017 | 10:00

Osud slavného obrazu Mona Lisa byl poměrně dramatický. Například v roce 1911 byl ukraden z muzea v Louvru.

Muzeum bylo na celý týden uzavřeno a probíhalo intenzivní vyšetřování. Vyšetřovatelé dokonce tehdy podezřívali i samotného Pabla Picassa, který neměl s muzeem zrovna dobré vztahy a musel kvůli krádeži vypovídat. Jenže obraz se nenašel ani u Picassa, ani nikde jinde, a byl tak prohlášen za ztracený. Svět přišel o svůj nejslavnější obraz. 

Po dvou letech se sice objevil, ale jeho stav nebyl úplně dobrý. V průběhu času byla Mona Lisa pokapána kyselinou, házaly se na ní kameny a několikrát se ji pokusili zničit nejrůznější šílenci a blázni. Adolf Hitler ji chtěl umístit do svého pompézního muzea. Šuškalo se, že ji má ukrytou ve štole solného dolu kdesi v Rakousku společně s dalšími cennými uměleckými díly nakradenými po celé Evropě. 

Jenže ve skutečnosti ji ukryli samotní kurátoři muzea v průběhu válku. Jednoho večera ji jednoduše zabalili do papíru a odvezli kamsi na venkov. V průběhu války ji pak ještě pětkrát převezli na neznámé místo, aby nepadla do rukou nacistů. 

Fotka zachycuje pracovníky muzea v Louvru, kteří po válce slavný obraz znovu rozbalují. Takto vypadal návrat Mony Lisy do rukou povolaných lidí, kteří ji brzy vystavili veřejnosti. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

12. 07. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu