válkaČeskoslovenskoobjevy

Nešťastně se zamilovat není žádná legrace. Ve středověku tuto „nemoc“ dokonce léčili

Nešťastně se zamilovat není žádná legrace. Ve středověku tuto „nemoc“ dokonce léčili
Zdroj: messagetoeagle.com

Když říkáme, že je někdo "nemocný láskou", často to myslíme v humorném duchu. Už ve středověku ale věděli, že nešťastné zamilování může mít pro naše zdraví celkem zničující dopad. Jako nemoc s ním tenkrát také nakládali a léčili ho.

Simona Knotkova 20. února 2017

Kdo se už někdy v životě nešťastně zamiloval, jistě ví, že taková láska dokáže člověka pořádně potrápit. Kromě smutku se mohou objevit i symptomy, jako je nespavost, nechutenství, úzkost či únava. Zatímco dnešní medicína nešťastnou lásku ale nebere jako zdravotní problém, ve středověku na ni pohlíželi s jinou vážností.

Už tehdy věděli, že nešťastné zamilování bouřlivěji prožívají melancholičtí lidé. Trápení s láskou spojené pak podle tehdejší medicíny melancholii ještě zvyšovalo.

Amorův šíp si své oběti nevybírá.

Amorův šíp si své oběti nevybírá.

Systém čtyř tělních tekutin zavedl už Hippokrates ve starověku. Podle toho, která tekutina v těla převažovala, se určovaly osobnostní typy – krev značila sangvinika, černá žluč melancholika, žluč cholerika a hlen flegmatika. Jedinec byl dle lékařů zdravý, měl-li všechny tekutiny v rovnováze. Nerovnováha mohla způsobovat onemocnění. Třeba právě zamilování do nedosažitelné osoby.

„Láska, kterou nazýváme též erós, je nemoc zasahující mozek… Tuto lásku někdy způsobuje velké uvolnění žluči… Nemoc je příčinou myšlenek a obav, kdy postižená osoba usiluje o nalezení a vlastnění toho, po čem touží…,“ stojí ve vědeckém spisu z 11. století.

Text lékaře Galéna, popisující čtyři tělní tekutiny a jejich vliv na povahu člověka.

Text lékaře Galéna, popisující čtyři tělní tekutiny a jejich vliv na povahu člověka.

V textu fyzika Gerarda z Berry z konce 12. století zase stojí , že zamilovaný trpitel se horoucně upíná na objekt svých tužeb právě kvůli nepoměru tekutin ve svém těle. Neschopnost získat srdce svého idolu či ztráta jeho lásky způsobovala trauma, které se jen velmi obtížně léčilo. Přesto se lékaři snažili tyto „pomatené“ znovu dostat na cestu rozumu.

Drastičtějšími metodami bylo podávání projímadel či pouštění žilou. Mimo jiné ale taky radili delší pobyt na slunci, procházky venku, inhalace či teplé koupele s vodními rostlinami. Do stravy pak nešťastně zamilovaní měli zařadit hlavně jehněčí, ryby, vajíčka, ovoce nebo hlávkový salát. A to už pro léčbu zlomeného srdce můžete zkusit klidně i vy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu