válkaČeskoslovenskoobjevy

Nesmrtelný mnich. Ani 90 let po smrti jeho tělo nehnije!

Nesmrtelný mnich. Ani 90 let po smrti jeho tělo nehnije!
Zdroj: Wikicommons

Vědci a teologové z celého světa se zatím marně snaží vysvětlit záhadu netlejícího těla Hambo Lámy Itigilova z ruské Sibiře. 75 letý buddhistický mnich zemřel v roce 1927 během meditace a od té doby jeho tělo odolává zkáze a vypadá, jako kdyby zemřel právě včera.

Redakce Extrastory.cz 3. srpna 2014

Hambo Lama Itigilov se narodil v roce 1852 v Burjatsku ve východní Sibiři. Studoval medicínu a filozofii na buddhistické univerzitě v Aninském dacanu, ze které dnes zbyly už jen ruiny.

Od roku 1911 stále v čele tibetského buddhismu v Rusku a založil organizaci Burjatští bratři, která během První světové války zásobovala ruskou armádu penězi, jídlem, šatstvem a léky a rovněž pomáhala stavět nemocnice, kde lámaističtí lékaři ošetřovali zraněné vojáky. Za to mu poslední ruský car Mikoláš II. udělil cenu Svatého Stanislava.

V roce 1927 oznámil Itigilov, že odchází do meditace, neboť je připraven zemřít. Usedl do lotosové pozice se zkříženýma nohama a po určitém čase se jeho dech zcela zastavil. Před svou smrtí sepsal závěť, v níž požádal mnichy, aby jej po několika letech exhumovali.

Mniši provedli exhumaci poprvé v roce 1955 a podruhé roku 1973, ale báli se to zveřejnit, neboť tehdejší komunistický režim nedovoloval o náboženství mluvit. Až v roce 2002 byly lámovy ostatky za přítomnosti veřejnosti vyzvednuty z hrobu poblíž města Ulan Ude a podrobeny vědeckému zkoumání.

Vědci v závěrečné zprávě potvrdili, že Itigilovo tělo zůstalo neporušené, bez jakýchkoli známek rozkladu, ačkoli nebylo nebylo nikdy balzamováno ani mumifikováno. Má kompletní měkké svalstvo, vnitřní tkáně i kůži.

„Není rozdíl mezi tělem Hambo Lámy a tělem člověka, který zemřel před 12 hodinami,“prohlásil Viktor Zvjagin, šéf oddělení identifikace osob ze střediska soudního lékařství při ruském ministerstvu zdravotnictví.

Od roku 2005 je lámovo tělo vystaveno jako svatá relikvie ve svatyni v buddhistickém klášterním komplexu Ivolginskij dacan a bez jakýchkoli speciálních teplotních a vlhkostních podmínek si stále udržuje nesmrtelnou podobu. Loni v dubnu si jej přijel prohlédnout i sám ruský prezident Vladimír Putin.

Další články

Zavří­t reklamu