válkaČeskoslovenskoobjevy

Nepravidelná menstruace může mít spojitost s předčasnou smrtí

Nepravidelná menstruace může mít spojitost s předčasnou smrtí
Zdroj: Pexels

Co má společného menstruační cyklus s celkovým zdravím ženy? Možná víc, než si myslíme. Vyplývá to alespoň z nedávné vědecké studie.

Simona Knotkova 16. října 2020

V roce 1989 započala studie, která prostřednictvím dvouletých dotazníků zkoumala životní styl a zdravotní stav skoro 80 tisíc zdravotních sester z USA ve věku od 25 do 42 let. Mimo jiné se zaměřila na jejich menstruační cyklus. Ženy si měly rozpomenout, jak dlouhý a pravidelný byl jejich menstruační cyklus během dospívání a v prvních letech dospělosti. Odpovídaly rovněž, jak menstruují ve svých současných letech. Po letech vyjevily výsledky pozoruhodnou skutečnost. U žen s nepravidelnou menstruací či s cyklem delším než 40 dnů existovalo větší riziko úmrtí před 70. rokem života. Tyto respondentky trpěly více na nemoci kardiovaskulárního systému a v menší míře se u nich také více vyskytovaly nádory.

Thumbnail # Ve starověkém Egyptě věřili, že menstruují i muži. Příčinou jejich krvácení bylo ale něco jiného
Mohlo by Vás zajímat:

Ve starověkém Egyptě věřili, že menstruují i muži. Příčinou jejich krvácení bylo ale něco jiného

Studie by mohla potvrzovat již dřívější teorie, podle kterých je menstruace pátou vitální funkcí (po krevním tlaku, dechu, teplotě a pulzu) a o celkovém zdraví ženy vypovídá víc, než si myslíme. Není přitom jasné, jestli je nepravidelná menstruace příčinou, či příznakem jiného zdravotního problému. Gynekoložka Jacqueline Maybin z Edinburské univerzity se přiklání k druhé možnosti.

„Je důležité si uvědomit, že nepravidelná menstruace je symptomem, nikoli diagnózou. Z toho důvodu je to spíše konkrétní skrytá příčina, která vede k předčasné smrti, než nepravidelné krvácení samo o sobě,“ sdělila spoluautorka studie.

Thumbnail # Menstruace je v Nepálu stále tabu. Ženy jsou během ní vyháněny z domu a riskují své životy
Mohlo by Vás zajímat:

Menstruace je v Nepálu stále tabu. Ženy jsou během ní vyháněny z domu a riskují své životy

Podobně mluví také reprodukční fyzioložka Kim Jonas z londýnské King’s College. Výsledky bádání mají podle ní spíše změnit přístup lékařů, než vystrašit ženy. K definitivnějším závěrům bude třeba důkladnějšího výzkumu.

„Doufejme, že tato studie zvýší povědomí o nepravidelné menstruaci, podpoří vzdělání a přesvědčí ženy a doktory, aby při posuzování zdravotního stavu zohledňovali menstruační cyklus. Zároveň to ale neznamená, že by se všechny ženy s nepravidelnou menstruací měly být na pozoru. V této oblasti je třeba ještě udělat mnohem více výzkumů a ve hře je pravděpodobně také řada dalších faktorů,“ připomíná Jonas.

Další články

Zavří­t reklamu