válkaČeskoslovenskoobjevy

Nepotopitelný Sam, kocour, který přežil potopení tří lodí

Nepotopitelný Sam, kocour, který přežil potopení tří lodí
Zdroj: thevintagenews.com

18. května roku 1941 se německá bitevní loď Bismarck vydala na svou první bojovou plavbu. O necelý týden později její děla poslala ke dnu britský bitevní křižník Hood, chloubu celé Royal Navy a její nejlepší loď. Britové Bismarck zuřivě pronásledovali a s trochou štěstí se jim ho podařilo dostihnout a poslat ke dnu společně se dvěma tisícovkami námořníků. Jedním z mála přeživších z Bismarcku byl kocour. A tady jeho příběh začíná.

Tomáš Chalupa 5. prosince 2018

Kocour byl zachráněn z ledových vln a dostal se na britský torpédoborec HMS Cossack. Námořníci mu dali jméno Oscar a nechali si ho samozřejmě na palubě jako talisman. Jenže 24. září byl s Cossackem konec. Zasáhlo ho torpédo z německé ponorky U-563 poblíž Gibraltaru. Loď sice zkoušeli odtáhnout do přístavu, ale to se nepovedlo a torpédoborec šel ke dnu. Naštěstí se zachránila celá posádka i s Oscarem.

Ten dostal promptně nové jméno Nepotopitelný Sam, vždyť přežít potopení dvou válečných lodí, to už je opravdu pořádné štěstí! Sam se dostal na britskou letadlovou loď Ark Royal a … ta šla opět ke dnu. Mimochodem byla to právě letadla z Ark Royal, která těžce poškodila Bismarck, Samův původní domov. Kruh se tedy svým způsobem uzavřel. 14. listopadu byla Ark Royal torpédována německou ponorkou U-81 opět nedaleko Gibraltaru. I tuto loď se nejprve snažili odtáhnout, ale neúspěšně, a i ona skončila na dně Středozemního moře.

Sam opět přežil. Pro jistotu jej ale už na moře neposlali a věnovali ho guvernérovi Gibraltaru. Byla sice pravda, že Sam přežil už tři potopení lodi, ale také začalo leckomu vrtat v hlavě, jestli náhodou nenosí smůlu. Sice přežil, ale zatím se potopilo všechno, na čem se plavil. Na pevnině mu bude líp, usoudili námořnicí. Sam tedy dožil v kanceláři guvernéra a zemřel v roce 1955.

Je potřeba dodat, že celý příběh je možná jen dílem britské válečné propagandy nebo prostě jen výmyslem. Nikdo z přeživších na Bismarcku si nepamatoval, že by na lodi byla jakákoliv kočka. Oficiální záznamy o něm neexistují. A je i dost nepravděpodobné, že by se někdo obtěžoval se záchranou kočky, když kolem britských lodí mohly kroužit německé U-booty a jakékoliv zdržení mohlo být smrtelně nebezpečné. Možná měl někdo kočku na Cossacku a vymyslel si k ní tento příběh, možná kocour na Cossacku nebyl ten samý, co byl na Bismarcku, možná to vše bylo úplně jinak. Kdo ví?

Související články

Další články

Zavří­t reklamu