válkaČeskoslovenskoobjevy

Nepotopitelná Violet Jessop: Přežila havárii Olympicu, Titanicu i Britannicu

Nepotopitelná Violet Jessop: Přežila havárii Olympicu, Titanicu i Britannicu
Zdroj: vintag.es

Člověk může mluvit o neskutečném štěstí, už když přežije jednu tragédii. Violet Jessop je přežila tři. Ne nadarmo si vysloužila přezdívku Slečna nepotopitelná.

Simona Knotkova 28. ledna 2018

Violet Jessop se narodila 1. října 1887 jako nejstarší dcera irských emigrantů. Už jako malá se dokázala statečně poprat s osudem. Když onemocněla tuberkulózou, lékaři jí dávali nulové šance na přežití. Ona ale všechny překvapila a těžkou chorobu porazila. Po smrti otce se s rodinou vrátila do Anglie, kde se v 21 letech stala stevardkou Royal Mail Line. Později přešla k White Star Line, se kterou roku 1910 vstoupila na palubu Olympicu.

Luxusní zaoceánský parník, největší svého druhu v té době, se 20. září 1911 srazil s válečnou lodí Hawke. Havárie se naštěstí obešla bez ztrát na životech a plavidlo bylo schopné vrátit se zpátky do přístavu v Southamptonu. Pro Jessop to byl ale začátek (ne)šťastného působení ve službách loďařských společností.

Olympic po srážce s lodí

Olympic po srážce s lodí

Největší tragédie přišla 14. dubna 1912, kdy se Titanic srazil s ledovcem. Ač mělo jít podle stavitelů o nepotopitelnou loď, parník začal krátce po osudové kolizi klesat ke dnu. S sebou měl vzít i Violet, která byla jednou z osmnácti stevardek. Když bylo jasné, že tragédie je nevyhnutelná, byla povolána na palubu, aby pomáhala neanglicky mluvícím cestujícím.

„Po nějaké době mi lodní důstojník nařídil, abych se posadila do člunu číslo 16, a ukázala tak jedné ženě, že je naprosto bezpečný. Když pak člun začal klesat, důstojník mi položil na klín dítě a křikl na mě, ať se o něho postarám,“ vyprávěla později ve svých memoárech Titanic Survivor: The Memoirs of Violet Jessop, Stewardess. Muž tak Jessop zachránil od jistého konce.

S dítětem se dostala na palubu záchranné lodi Carpathia. „Stále jsem ho tiskla k sobě, když ke mně přišla nějaká žena, pravděpodobně jeho matka, dítě popadla a odešla pryč. Ukázalo se, že ho nechala na palubě Titanicu, pro něco si odešla, a když se vrátila, bylo pryč. Byla jsem moc zmrzlá a otupělá, abych se pozastavovala nad tím, že mi ani nepoděkovala.“

Jeden z dvaceti záchranných člunů Titanicu. Právě jejich nedostatek bývá uváděn jako jedna z hlavních příčin velkého počtu obětí

Jeden z dvaceti záchranných člunů Titanicu. Právě jejich nedostatek bývá uváděn jako jedna z hlavních příčin velkého počtu obětí

Potřetí se Jessop vzepřela osudu v roce 1916. Ve světě zuřila válka a ona opustila řady stevardek, aby pracovala jako zdravotní sestra pro Červený kříž. Tehdy pracovala na Britannicu, sesterské lodi Olympicu a Titanicu, který ve válečných letech fungoval jako jakási plovoucí nemocnice. 21. listopadu tato loď narazila do miny a během 55 minut skončila pod mořskou hladinou.

Jessop se zachránila skokem z člunu, který lodní šrouby začaly vtahovat do vody. „Skočila jsem sice do vody, ale tlak pod vodou mě stejně vcucl a stáhl pod kýl, kde jsem se udeřila do hlavy. Naštěstí se mi nějak podařilo uniknout. O několik let později, poté co jsem kvůli četným bolestem hlavy šla k doktorovi, jsem se dozvěděla, že jsem utrpěla zlomeninu lebky.“

28 dalších lidí nemělo to štěstí a Britannic je stáhl s sebou.

Jedna z mála fotografií Britannicu

Jedna z mála fotografií Britannicu

Ani třetí negativní zkušenost nezměnila ženino odhodlání a věrnost moři. Do důchodu odešla v roce 1950 a jako rozvedená žena bez dětí se usídlila v Suffolku. Jedné noci dostala podivný telefonát. Člověk na druhé straně jí řekl, že je dítě, které chladné dubnové noci zachránila z Titanicu. Bez dalších informací poté tajemný volající zavěsil. Kamarád a spisovatel John Maxtone-Graham byl názoru, že si pravděpodobně jenom nějaké sousedské dítě dělalo legraci. Jessop však tvrdila, že kromě něj o té historce nikdo další nevěděl.

Její životní cesta skončila 5. května 1971 kvůli srdečnímu selhání. V 83 letech umírala jako jedna z posledních přeživších Titanicu. Dodnes je také známá jako jeden z dvou lidí, kteří přežili všechny tři tragédie. Druhým byl topič Arthur John Priest.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu