válkaČeskoslovenskoobjevy

Neopětovaná láska dostala dceru Victora Huga do blázince

Neopětovaná láska dostala dceru Victora Huga do blázince
Zdroj: vintag.es
+ 7 fotek+ 8 fotek

Narodila se do bohaté a vzdělané rodiny, ale v životě si moc radostných chvilek neužila. Adèle Hugo trpěla dlouhé roky nešťastnou lásku, která ji nakonec dostala do psychiatrické léčebny.

Simona Knotkova 10. října 2019

Adèle Hugo se narodila roku 1830 jako dcera francouzského spisovatele Victora Huga a jeho ženy Adèle Foucher. Byla nejmladší z pěti dětí a mohla si tedy užívat nejenom veškeré výhody benjamínka, ale také výhody potomka bohaté a kulturně vzdělané rodiny. Už od raného věku prokazovala talent ve hře na piano. S přibývajícími lety se z ní stávala krásná mladá žena, která neměla nouze o množství nápadníků. První láska přišla v šestnácti letech. S o deset let starším Augustem Vacqueriem se dokonce zasnoubila, ale svatba se nemohla uskutečnit hned a její city začaly postupně uvadat. K osudovému milostnému setkání došlo teprve v roce 1854.

Tehdy se Adèle seznámila s anglickým poručíkem Albertem Andrewem Pinsonem. Zprvu se zdálo, že muž k ní chová stejné vášně a nic nebrání jejich sňatku. První žádost o ruku Adèle sice odmítla, ale s mužem nadále udržovala kontakt. Jak se však později ukázalo, Pinson byl především sukničkář, který se těšil ze sympatií mnoha dalších žen. To v tom byla ale Adèle už po uši a svého vysněného idolu se odmítala vzdát. V této době se začaly projevovat první příznaky její duševní choroby.

I když o to Pinson nijak zvláště nestál, Adèle ho následovala do Velké Británie a potom také do dalších míst, kam putoval se svým plukem. Mimo jiné do kanadského Halifaxu, kde se představovala jako madam Pinson. Své rodině lhala, že si poručíka vzala za manžela. Muž se s ní v té době už přitom odmítal setkávat. Adèle mu každý den psala dopisy a později ho dokonce začala v přestrojení sledovat. Byla jím naprosto posedlá. Lidé ji často potkávali neupravenou na ulici a sousedé slýchávali, jak celé noci chodí po pokoji a povídá si sama pro sebe.

Adele se svými rodiči.

Adele se svými rodiči.

Mizérie pokračovala i v roce 1866, kdy se za Pinsonem přestěhovala do Barbadosu. Její stav se den ode dne horšil, což dokládaly i četné deníkové zápisky. Pinson se nakonec vrátil do své vlasti, kde se oženil s jinou ženou. Další cesta Adèle oproti tomu vedla do psychiatrické léčebny, kam ji umístil její otec. Žila tam až do své smrti v roce 1915.

„Znovu jsem ji viděl. Nepoznala svého bratra Francois-Victora. Mě ano. Objal jsem ji. Promlouval jsem k ní slovy plnými něhy a naděje. Byla klidná a chvílemi to vypadalo, jako by spala. Dnes je tomu přesně rok, co jsem se synem Charlesem odešel do Bordeauxu, ze kterého se už nevrátil živý. A dnes jsem taky opět viděl Adèle. Jak smutné to je,“ napsal si Victor po jedné z četných návštěv do svého deníku.

Podle dnešní medicíny Adèle Hugo pravděpodobně trpěla erotomanií a schizofrenií, k níž měla dědičně predispozice. O jejím životě natočil François Truffaut film Příběh Adély H.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu