válkaČeskoslovenskoobjevy

Neonacisté a rasisté jí vyhrožují smrtí. Němka jezdí po zemi a přemalovává nenávistné vzkazy

Dvaasedmdesátiletá Irmela Mensah-Schram je známá jako "ničitelka nenávisti". Už více jak 30 let cestuje po rodném Německu a odstraňuje či zamalovává projevy nenávisti.

Simona Knotkova 20. července 2017

Irmela Mensah-Schramm se s projevy rasismu a xenofobie setkala na vlastní kůži, když se před lety provdala za Afričana. Opovrhující pohledy na ulici, ponižující jednání úřadů s jejím mužem či nadávky a dokonce fyzické násilí – to byla každodenní realita manželské dvojice.

Její aktivní boj proti nenávisti odstartovala ale až neonacistická nálepka, kterou našla nalepenou v berlínském autobuse. Nápis „Svoboda pro Rudolfa Hesse“ byla symbolickou poslední kapkou. Když ji Němka vzteky odtrhla, všimla si pocitu neskutečné úlevy. To se psal rok 1986. Žena od té doby cestuje po celé zemi a odstraňuje další projevy nenávistných vzkazů. Pomůckou jí je jen škrabka na nálepky a sprej, kterým vzkazy a propagandistické plakáty přemalovává.

Zdá se, že v dnešním světě se vyznávají opačné hodnoty a v pořádku je nenávidět, zatímco šířit toleranci je opovrženíhodné. Lidí jako je sedmdesátiletá Němka je proto potřeba.

Zdá se, že v dnešním světě se vyznávají opačné hodnoty a v pořádku je nenávidět, zatímco šířit toleranci je opovrženíhodné. Lidí jako je sedmdesátiletá Němka je proto potřeba.

I když se jí dostalo už spousty uznání, najdou se i tací, kteří ji kritizují za poškozování majetku. Její činnost poté leží nejvíce v žaludku neonacistům. Po útoku kamenem žena dokonce jednoho dne skončila s krvácením hlavy. Irmela Mensah-Schramm se však nehodlá vzdát. Obzvláště v době, kdy se po Evropě šíří nenávist vůči muslimům a uprchlíkům, ví, že její činnost má smysl.

„Pokud to nebudu dělat já, kdo jiný? Někteří mi říkají, že jsem netolerantní a nerespektuji svobodu projevu. Tato svoboda má ale své limity a končí tam, kde začíná nenávist k lidem,“ říká.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu