válkaČeskoslovenskoobjevy

Neočkované děti v Itálii nemůžou chodit do škol. Rodičům hrozí vysoké pokuty

Neočkované děti v Itálii nemůžou chodit do škol. Rodičům hrozí vysoké pokuty
Zdroj: bbc.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Mezi odpůrci a přívrženci očkování v poslední době přituhuje. V Itálii do celé záležitosti zasáhla dokonce samotná vláda. Epidemie spalniček ji přiměla k razantnímu kroku - neočkované děti mladší šesti let nemůžou navštěvovat vzdělávací zařízení.

Simona Knotkova 15. března 2019

Návrat do starých let? Takový dojem budí nový zákon, který schválila italská vládla. Ta rozhodla, že všechny děti navštěvující vzdělávací ústavy musí být bez výjimky očkované proti deseti nemocem včetně spalniček, dětské obrny, planých neštovic, příušnic či zarděnek.

V případě, že rodiče toto nařízení neuposlechnou, čeká je pokuta ve výši 500 euro (cca 12,8 tisíc korun). Pokud navíc bude neočkované dítě mladší šesti let, pedagogové mají povinnost jej ihned vrátit rodiči.

„Pravidla jsou jasná: Žádná vakcinace, žádná škola,“ nechala se slyšet ministryně zdravotnictví Giulia Grillo.

Ačkoliv se nové nařízení stalo terčem kritiky, zejména z řad odpůrců vakcinace, politici tak jenom zareagovali na epidemii spalniček, která právě kvůli neočkovaným dětem zachvátila zemi. S vysokým nárůstem nemocných se v posledních měsících potýká ostatně i Česká republika.

Vedle kritiků je ještě více těch, kteří nový zákon chválí a navrhují, aby byl zaveden také v dalších zemích.

„Proč vlastně odpůrci vakcinace chtějí, aby jejich děti chodily do školy?“ ptá se kupříkladu jedna žena na Facebooku. „Vyučujte je stejným způsobem, jako jste se vy ‚učili‘ o očkování – na Google. Pokud si myslíte, že právě internet je spolehlivý zdroj, který vám řekl vše potřebné o očkování, tak přece stejně tak můžete učit i své děti, nemám pravdu?“

„Jsou lidé, kteří věří, že Země je placatá. Jsou lidé, kteří věří, že oběti masových střeleb byli jenom nastrčení herci. Jsou lidé, kteří věří, že vakcinace způsobuje autismus. Jsou lidé, kteří volili Trumpa. Pokud někoho takového máte ve svém okolí, nepociťujte k němu nenávist, jenom se snažte pochopit, že projevy nedostatku železa v těle mají množství podob,“ píše humorně další uživatel sociální sítě.

Připomeňme, že podle zprávy Světové zdravotnické organizace zemřelo na následky spalniček předloni 110 tisíc lidí, nejčastěji dětí mladších pěti let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu