válkaČeskoslovenskoobjevy

Neobydlený ostrov v Tichomoří je největší skládkou plastů na světě

Neobydlený ostrov v Tichomoří je největší skládkou plastů na světě
Zdroj: odditycentral.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Asi nikdo by nepředpokládal, že největší koncentrace plastů na světě se najde na odlehlém a neobydleném ostrově v jižním Pacifiku. Nota bene, když jde o přírodní rezervaci zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO! Hendersonův ostrov si nedávno připsal smutné prvenství – stal se největším úložištěm plastového odpadu na světě mimo registrované skládky.

Yvonne Pokorná 16. srpna 2018

Na Hendersonově ostrově v jižním Pacifiku, jednom z nejodlehlejších míst planety, narazili vědci z Tasmánské univerzity na největší hustotu plastového odpadu na světě. V rámci výzkumu, publikovaného v roce 2017, napočítali 671 kusů plastu na metr čtvereční. To představuje nejvyšší hodnotu, jaká byla na světě zaznamenána. Vědci odhadují, že pláže ostrova pokrývá na 38 milionů kusů plastu o celkové váze přes 17 tun.

Hendersonův ostrov o rozloze 47 kilometrů čtverečních, který je součástí britského zámořského území Pitcairnovy ostrovy, je od nejbližšího osídleného místa vzdálen více než 5 tisíc kilometrů. Nachází se ovšem na konci obrovského víru mořských proudů v oblasti jižního Tichého oceánu, který plovoucí odpad, zejména plast, zachytává. Denně tu moře vyplaví na břeh okolo 13 000 kousků plastového odpadu.

“Lidská stopa je všude a sahá hlouběji, než si většina z nás myslí,“ řekla Jennifer Laversová, výzkumná pracovnice z Tasmánské univerzity, která vedla studii. „Hendersonův ostrov je pozoruhodně krásné a jedinečné místo, které nesmírně trpí činností lidí, kteří na ostrov nikdy nevkročili ani nikdy neslyšeli jeho jméno.“ https://www.youtube.com/watch?v=oF4UxP9J-Zs

Vypočtená data přitom podhodnocují skutečné množství odpadu hromadící se na tomto ostrově. Vědci dokázali počítat jen kousky větší než 2 milimetry a sondy šly pouze do hloubky 10 centimetrů. Navíc zkoumali jen pláže a nemonitorovali situaci kolem útesů a skalnatého pobřeží.

Z odpadu, na který narazili, zmínili například umělohmotné kartáčky na zuby, příbory, hračky, helmy, holicí strojky a plastové láhve. To vše je ve skutečnosti jen kapkou v moři celosvětového znečištění. “17,6 tun lidského odpadu, který se nachází na Hendersonově ostrově, tvoří jen 1,98 sekund roční globální produkce plastů,” stojí ve studii.

Podle Laversové přibude každý rok na světě 300 milionů tun plastu, které nejsou zrecyklovány. Americký časopis Science uvádí, že rok co rok v moři skončí osm milionů tun plastů. Vědci mají zato, že ve všech světových oceánech může být až 110 milionů tun plastového odpadu.

“Musíme zásadně přehodnotit náš vztah k plastům,” prohlásila Laversová. “Je to něco, co bylo vynalezeno, aby trvalo navždy, ale často se to používá pro prchavé okamžiky a pak se to vyhodí do odpadu,” připomněla. Od té doby, co australská vědkyně na vlastní oči spatřila proměnu kdysi panenského ostrova v neřízenou skládku plastů, dává přednost environmentálním alternativám. Pořídila si například obal na mobil i kartáček na zuby z bambusu. I když se to může zdát málo, je přesvědčena, že kdyby se každý choval podobně, mělo by to na naše životní prostředí nezanedbatelný dopad.

Další články

Zavří­t reklamu