válkaČeskoslovenskoobjevy

Neobjasněná záhada: kde se vzal dinosaurus v chrámě Ta Prohm v Kambodži?

Neobjasněná záhada: kde se vzal dinosaurus v chrámě Ta Prohm v Kambodži?
Zdroj: wikipedia commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Hordy turistů každoročně míří do Kambodže s jediným cílem – navštívit kdysi největší město na světě Angkor, které od 15. století pohltila džungle. Většina z výletníků však bez povšimnutí míjí jednu z největších záhad zdejších památek – dinosaura vyrytého do kamenné zdi chrámu Ta Prohm.

Markéta Oderská 26. října 2015

Nádherný chrám Ta Prohm v Kambodži na první pohled zaujme tím, jak jej obrůstají masivní kořeny obrovských stromů. Na konci 11. století jej nechal postavit khmérský král Džavarjaman VII., avšak poté, co siamská vojska chrámový komplex v roce 1431 zničila, zůstal na několik staletí opuštěn a postupně zarůstal džunglí. Teprve na počátku 20. století jej objevili francouzští archeologové, avšak až zásluhou filmů Tomb Raider s Angelinou Jolie v roli Lary Croft začal přitahovat ve větší míře také turisty.

Obrovské kořeny obrůstají chrám Ta Prohm.

Obrovské kořeny obrůstají chrám Ta Prohm.

Kamenné zdi angkorských chrámů pokrývá velké množství reliéfních skulptur. Na zdi chrámu Ta Prohm lze vidět několik rytin zvířat. Jsou mezi nimi obrazy opice, jelena, papoušků, vodního buvola. Avšak jedna rytina se tu obzvlášť vyjímá. Je to reliéf podivného živočicha, který vypadá jako stegosaurus. Jak známo stegosauři jsou druhem ptakopánvého dinosaura, kteří žili v období pozdní jury, tedy někdy před 155 až 150 miliony lety, v dnešní západní části severoamerického kontinentu. Chrám Ta Prohm byl však postaven před 800 lety, tedy v době, kdy tito pravěcí tvorové již dávno vymřeli. To s sebou nese samozřejmě otázku, na základě čeho jej tehdejší lidé vyobrazili. Zvíře na rytině působí dosti živě. Je velmi nepravděpodobné, že by staří Khmérové podobu dinosaura zrekonstruovali podle nalezené fosílie.

Souboj stegosaurů ve filmu Jurský park

Souboj stegosaurů ve filmu Jurský park

Někteří skeptikové však argumentují tím, že jde o obyčejného chameleona, jakých jsou v džungli stovky. Jenže chameleon má dlouhý, zkroucený ocas, zatímco zvíře na reliéfu ho má o moc kratší a jen mírně zatočený. Co však nejvíc zaráží, je to, že mu z páteře vystupuje šest kostěných plátů, které začínají za krkem a táhnou se po celém hřbetu až k ocasu. Nic takového chameleon samozřejmě nemá, pouze tucet maličkých, trojúhelníkových ostnů, připomínajících jemné ostří pily. Navíc jak oči, tak tlama zvířete na reliéfu jsou mnohem menší než u chameleona. Naopak se mnohem více podobá pravěkým zvířatům, zvláště pak triceratopsům. Ti však postrádají kostěné pláty na hřbetu a místo tří rohů mají dva. Kostěné pláty však vykazuje stegosaurus, a to v téměř stejném počtu jako na reliéfu, jen s tím rozdílem, že jich má dvě řady, nikoli jednu. Vzhledem k tomu, že zvíře je zobrazeno na reliéfu z profilu, nelze vyloučit, že druhá řada leží přesně za tou první.

Ale co ten jeden chybějící roh na reliéfu? I tady mají zastánci teorie o pravěké předloze své vysvětlení. Triceratopsovi vyrůstá malý, středový roh z čenichu. Na reliéfu se však špička čenichu ukrývá před pohledem, je tam jen jakýsi náznak, že z něj malý roh vystupuje.

Takhle nějak vypadal rohatý dinosaurus zvaný triceratops.

Takhle nějak vypadal rohatý dinosaurus zvaný triceratops.

V každém případě lidstvo dosud nalezlo jen malé procento pozůstatků prehistorických zvířat. Nelze vyloučit, že existovaly druhy, které měly jak velké kostěné pláty na hřbetu, tak i rohy. „Musím přiznat, že vážně vypadá jako z pravěku,“ připustil jeden biolog, jenž si přál zůstat v anonymitě. Jenže jak potom vysvětlit, že někdo mohl takové zvíře vytesat do zdi před 800 lety? Znamená to, že dinosauři žili mnohem déle, než se původně předpokládalo? Kreacionisté by tuto představu jistě rádi přivítali. Je možné, že v prastaré vlhké džungli jihovýchodní Asie, kde klima ve značné míře zůstalo nezměněné od dob dinosaurů, mohli obří plazi přežívat až do lidské éry – dost dlouho na to, aby se uchovali v lidové paměti starých Khmérů, kteří si mohli vzpomínky na ně předávat z generace na generaci. Kéž by zdi starého chrámu mohly promluvit! Dozvěděli bychom se víc.

Triceratops v Jurském parku

Triceratops v Jurském parku

Další články

Zavří­t reklamu