válkaČeskoslovenskoobjevy

Nenechte se zmást jménem. Klaus Barbie byl obávaný gestapák, který mučil děti a zanechal za sebou více jak 4 tisíce obětí

Nenechte se zmást jménem. Klaus Barbie byl obávaný gestapák, který mučil děti a zanechal za sebou více jak 4 tisíce obětí
Zdroj: wikipedia.org

Za války mučil zajatce, posílal děti do koncentračních táborů a vraždil těmi nejsadističtějšími způsoby. Po jejím konci hravě změnil stranu a posluhoval Američanům. Přečtěte si příběh "lyonského řezníka" Klause Barbieho.

Simona Knotkova 25. září 2017

Nikolaus „Klaus“ Barbie se narodil 26. října 1913 v německém Bad Godesbergu, dnešním obvodu Bonnu. Jeho předci z otcovy strany byli pravděpodobně francouzští katolíci, kteří v době Francouzské revoluce emigrovali do Německa. Právě v raném dětství můžeme vystopovat původ jeho násilnické povahy.

Nikolausův otec sloužil v 1. světové válce a z bojů si odnesl podlomené zdraví, které se už nikdy nespravilo. Zahořklý muž hledal úlevu v pití a svůj vztek si doslova vybíjel na dětech. Klaus navíc chodil do školy, kde otec vyučoval, a tak byl pod jeho neustálým dohledem. Barbie starší z něho chtěl mít teologa. Malou úlevou byl pro chlapce odchod na internátní školu v Trevíru v roce 1923. Později se za ním ale odstěhovala celá rodina.

Klaus Barbie v šestnácti letech.

Klaus Barbie v šestnácti letech.

Klausovi v pouhých osmnácti letech zemřel bratr Kurt na chronické onemocnění. O rok později, v roce 1933, ho následoval i otec. Jednadvacetiletý muž se tak konečně vysvobodil z jeho zhoubného vlivu. Rozhodl se, že nepůjde ani na teologii, ani na žádné další studium. Jako nezaměstnaný nastoupil do říšské pracovní služby Reichsarbeitsdienst. Odtud byl už jenom krůček k SS.

V roce 1935 se stal členem zpravodajské služby Sicherheitsdienst. K nacistům se oficiálně přidal o další dva roky později. Po okupaci Nizozemska Německem byl předělen do Amsterdamu. Téhož roku se jako velitel místního gestapa dostal do francouzského Lyonu. Sídlo mělo gestapo v hotelu Terminus, kde už Barbie naplno uplatňoval násilnické sklony.

Portrét Barbieho v pozdějších letech.

Portrét Barbieho v pozdějších letech.

Obzvláště se vyžíval v mučení dětských zajatců. Lámal jim končetiny, pouštěl do nich elektřinu a také je sexuálně zneužíval, nejčastěji s použitím psů. Vysloužil si za to nechvalnou pověst řezníka z Lyonu. Jeho běsnění popsala například členka francouzského odboje, které Klaus zavraždil otce. Zbitého z něj zaživa stáhl kůži a hlavu mu pak ponořil do vědra s amoniakem. Celkem se měl Barbie podílet na smrti více jak 4 tisíc lidí. V roce 1944 poslal také 44 židovských dětí ze sirotčince v Izieu do Osvětimi. Byl to i on, kdo zajal a mučil Jeana Moulina, jednoho z nejvýznamnějších členů francouzského odboje. Opařování vodou, jehly pod nehty, používání palečnic nebo lámání prstů dveřmi – to byly jen některé z jeho oblíbených praktik. Spravedlnosti se mu za všechny jeho činy ale ještě dlouho nedostávalo.

Děti ze sirotčince v Izieu.

Děti ze sirotčince v Izieu.

Po válce Klaus chytře změnil kabát a přidal se ke kontrašpionážnímu sboru Spojených států (CIC). Jeho hlavním úkolem bylo paradoxně vyhledávat německé špiony v řadách spojeneckých armád. Výměnou za spolupráci při hledání nacistů se Barbie vyhnul soudu. Američané mu také pomohli k útěku do Bolívie, když se o jeho působení v CIC dozvěděla Francie.

V jihoamerické zemi žil pod jménem Klaus Altmann a těšil se výborným vztahům s nejvyššími státními představiteli. Dokonce se mu dostalo jmenování do funkce podplukovníka bolivijské armády. Lovci nacistů mu už ale byli na stopě…

Serge a Beate Klarsfeldovi

Serge a Beate Klarsfeldovi

Manželům Klarsfeldsovým, legendárním lovcům nacistů, se v roce 1971 dostaly do rukou tajné dokumenty, podle kterých identifikovali Barbieho. Fotografie s údajným Klausem Altmanem vyšla ve francouzských novinách L’Aurore. Ani poté ale nebyl Klaus vydán spravedlnosti. Bolivijská vláda ho odmítla předat Francii, protože země mezi sebou neměly dohodu o vydávání a jeho trestné činy byly v té době už promlčeny.

Proces s Klausem Barbiem byl filmován.

Proces s Klausem Barbiem byl filmován.

Teprve nová vláda ho v roce 1983 poslala do Francie, aby tam konečně stanul před soudem. Proces začal v květnu roku 1987 a celý byl nafilmován. Barbie v něm proslul slovy: „Až jednou stanu před Božím soudem, budu uznán jako nevinný.“ Za spolupracovníky a konfidenty nacistů označil množství významných osobností, čímž celé soudní řízení dostalo nálepku skandální a všichni jeho účástnici ho chtěli co nejdříve ukončit. 4. července byl Klaus Barbie nakonec odsouzen na doživotí. Ve vězení 25. září 1991 zemřel na leukémii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu