válkaČeskoslovenskoobjevy

Nenápadný poklop ukrývá nejhlubší vrt na světě. Věřilo se, že je to díra do pekla

Nenápadný poklop ukrývá nejhlubší vrt na světě. Věřilo se, že je to díra do pekla
Zdroj: amusingplanet.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

V 70. letech začali Sověti pracovat na vrtu, který je dosud nejhlubší uměle vytvořenou dírou na světě. Vědcům měl přinést nové poznatky o zemské kůře.

Simona Knotkova 14. dubna 2021

Na první pohled vypadá nenápadně. Je to nevelký svařený poklop uvnitř harampádí a špíny. Když ho ale nadzvednete, odhalí se před vámi díra, která dosahuje hloubky více než 12 kilometrů. Takzvaný Kolský superhluboký vrt se do Guinnessovy knihy rekordů zapsal jako nejhlubší vrt na světě. Pro srovnání – Mariánský příkop, nejhlubší známé přirozeně vytvořené místo v oceánu, má necelých 11 kilometrů.

Možná vás napadne, že původním účelem tohoto vrtu bylo najít nové ložisko ropy. Cílem Sovětů, kteří ho v roce 1970 začali vrtat, byl však výzkum litosféry. Vybrali si pro to speciálně místo v Murmanské oblasti, cca 10 kilometrů od města Zapoljarnyj, kde se Mohorovičićova diskontinuita (vrstva definující přechod zemské kůry a svrchního pláště) nachází blízko zemského povrchu. S vrtacími pracemi skončili teprve v roce 1994 a za tu dobu učinili kolem dvanácti stovek nových geologických objevů.

Thumbnail # Závody ve vrtání vyhrál Sovětský svaz se svým extrémním vrtem na Kole
Mohlo by Vás zajímat:

Závody ve vrtání vyhrál Sovětský svaz se svým extrémním vrtem na Kole

Vědci ke svému překvapení například zjistili, že voda se nachází dokonce ještě v hloubce 12 kilometrů. V hloubce sedmi kilometrů poté objevili mikroskopické fosilie dvaceti čtyř dávno vyhynulých jednobuněčných organismů. Díky vrtu získali rovněž přístup k horninám pocházejícím z doby před 2,7 miliardami let. Kvůli vysoké teplotě 180 °C je však nebylo možné důkladněji prozkoumat.

Mimochodem – podobný výzkum se samozřejmě neobešel i bez nějaké té městské legendy. Internetem začala kolovat nahrávka obsahující údajné zvuky, které ruští inženýři nahráli v nejhlubším místě vrtu. Hrůzostrašné nářky a sténání byly prý důkazem, že se sovětským vědcům podařilo provrtat až do samotného pekla. Ve skutečnosti se však jednalo o zremixované audio z rádiového pořadu se soundtrackem k italskému hororu Krvavý Baron z roku 1972. Ani vyvrácení této legendy však nezabránilo tomu, že si Kolský superhluboký vrt vysloužil přezdívku Díra do pekla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu