válkaČeskoslovenskoobjevy

Nenápadný hrdina: Ind už 30 let kope kanál, aby zavlažil vesnici

Nenápadný hrdina: Ind už 30 let kope kanál, aby zavlažil vesnici
Zdroj: ANI

Ve vesnici v indickém státě Bihár se potýkali s nedostatkem vody. Problém se rozhodl vyřešit jeden místní muž.

Simona Knotkova 29. září 2020

Třicet let. Tak dlouhá je doba, po kterou Laungi Bhuiyan kope tunel, který by jeho vesnici Kothilawu z okresu Gaya spojil s vodním zdrojem. Po celá tři desetiletí pracuje sám, pouze s asistencí těch nejprimitivnějších nástrojů. Díky svému úsilí si vysloužil přezdívku Kanálový muž i obří pozornost sociálních sítí, které vyzdvihují jeho nezištný čin.

Thumbnail # Muž kope už 18 let tunel. Nařídil mu to prý Bůh
Mohlo by Vás zajímat:

Muž kope už 18 let tunel. Nařídil mu to prý Bůh

Indickou vesnici trápil nedostatek vody dlouhá léta. Kvůli svému umístění uprostřed hustě zarostlých lesů a hor většina dešťové vody během srážkového období stékala přímo do řeky a na vesnici se už nedostávalo. Mnoho lidí kvůli tomu opouštělo vesnici a stěhovalo se do města. Teprve Bhuiyan se s tím rozhodl něco udělat a bez cizí pomoci se pustil do stavby tříkilometrového tunelu o rozměrech cca metr na šířku a hloubku.

„Zabralo mi to třicet let, než jsem vykopal tunel, který odvádí vodu do rybníka ve vesnici. Třicet let jsem každé ráno docházel s dobytkem do džungle a kopal tunel. Nikdo se ke mně v tomto úsilí nepřipojil. Vesničané odchází do měst, aby si vydělali na živobytí, ale já jsem se rozhodl, že zůstanu,“ sdělil muž v rozhovoru se zpravodajskou agenturou ANI.

Jeho snahu ocenil také indický miliardář Anand Mahindra, předseda Mahindra Group, který byl přes Twitter uživateli požádán, zda by mu nedaroval traktor. Mahindra na tuto pobídku zareagoval kladně. „Jak víte, už jsem ve tweetu psal, že si myslím, že jeho kanál je stejně působivý monument jako Tádž Mahal nebo pyramidy. V Mahidra Rise by pro nás bylo poctou, kdyby užíval náš traktor. Jak by se s ním náš tým mohl spojit?“ zeptal se veřejnosti.

Příběh Bhuiyana odhaluje ovšem i tu horší stránku věci. Mnoho lidi se ptá, proč se do něčeho takového nepustily místní autority, které by s modernější technikou vykopaly tunel mnohem rychleji. Někteří jsou také názoru, že penzista by se měl za mnohaletou práci dočkat finanční kompenzace. Díky jeho nesobeckosti a obětavosti je celá oblast nyní zavlažována a místní mají zdroj vody pro hospodářská zvířata.

Další články

Zavří­t reklamu