"Tak na to prostě nemysli." Kolikrát jste už tuhle radu od druhého nebo sami od sebe slyšeli? | zdroj: newsroom.unsw.edu.au


Nemyslet na něco je nemožné. Své myšlenky nedokážeme kontrolovat

TÉMATA: myšlení | mozek | psychologie

user-avatar

Simona Knotková

19. 06. 2019 | 09:00

S neodbytnými a vlezlými myšlenkami se občas trápí každý z nás. Vědci z Univerzity Nového Jižního Walesu přišli na to, že v podstatě ani není možné tato nutkání plně potlačit. Řešení ale existuje.

V experimentu dostal každý ze zkoumané skupiny pokyn, podle kterého měl nemyslet na jeden z šesti barevných objektů – červené jablko, červená chilli paprička, červené rajče, zelená brokolice, zelená okurka nebo zelená limeta. Pokud jim konkrétní zelenina či ovoce vstoupily do myšlenek, měli zmáčknout tlačítko.

V druhé části jim byl do jednoho oka pouštěn červený obrázek a do druhého zelený. Následně měli účastníci experimentu určit, kterou z barev vnímají jako dominantnější. Většina z nich za dominantní určila tu, na kterou podle pokynů neměla myslet. To poukazuje na skutečnost, že i když daná barva měla být v myšlenkách jedince potlačená, vizuální kortex si ji stejně vyvolával. K tomuto efektu docházelo také u respondentů, kteří byli v předešlé části testu úspěšnější a nemačkali tlačítko. Podle vědců to znamená jediné – nezáleží na tom, jak moc se někdy snažíme určitou myšlenku potlačit, stejně na ni stále myslíme v rámci našeho nevědomí.

"Je to vzrušující objev. Poprvé nám odhaluje, že i když si někdy myslíme, že nějaká myšlenka v naší mysli není, protože jsme ji úspěšně potlačili, ve skutečnosti tam stále je a ovlivňuje naše rozhodnutí a chování. Nemá tedy smysl násilím se pokoušet na něco nemyslet – ať už je to třeba cigareta nebo drink –, protože to jednoduše nebude fungovat," říká profesor Joel Pearson, ředitel psychologické laboratoře na australské univerzitě.

Není však třeba zoufat. Podle badatelů totiž existuje způsob, jak se vtíravým myšlenkám vyhnout či je úplně zneškodnit – jednoduše musíte začít myslet na něco jiného. Když účastníkům experimentu řekli, aby mysleli na jiný objekt, efekt upřednostňovaní jedné barvy zmizel.

"Náhrada jedné myšlenky za druhou tedy funguje lépe než přímá kontrola nad naším přemýšlením," pokračuje Pearson. Dodává, že závěry studie se se svým týmem bude nyní pokoušet demonstrovat na skenech z magnetické rezonance.

user-avatar

Simona Knotková

19. 06. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu