Všechny dívky se úspěšně dožily dospělého věku.

Všechny dívky se úspěšně dožily dospělého věku. | zdroj: theguardian.com


Nemohla otěhotnět, a pak se stal zázrak. Britka porodila první ženská šesterčata na světě

TÉMATA: rodina | děti | těhotenství | šesterčata

user-avatar

Simona Knotková

2. 03. 2020 | 08:00

18. listopadu 1983 se v liverpoolské porodnici narodila první známá ženská šesterčata na světě. Stalo se tak poté, co se žena pokoušela pět let otěhotnět.

Janet Walton se s manželem Grahamem snažila o dítě pět let. Nepomáhaly ani léky na stimulování vaječníků, které užívala. Když je brala už potřinácté, rozhodla se, že to bude naposledy. Pokud by ani tentokrát neotěhotněla, se snahami by skončila. Stal se ovšem zázrak, a ne jeden. "Doktorka mi na ultrazvuku oznámila, že pravděpodobně nosím víc než jedno dítě. Pomyslela jsem si: 'Hurá! Budeme mít dvojčata,'" vzpomíná dnes žena.

Jakmile se počet zdravotníků v ordinaci začal zvyšovat a všichni si spolu něco tajnůstkářsky šeptali, došlo jí, že něco nehraje. Jeden z lékařů jí poté oznámil, že ve skutečnosti čeká šesterčata. Šance na přežití je v podobných případech velmi nízká. Britka přesto věřila, že všechno dobře dopadne. Hned po prohlídce se na celý zbytek těhotenství nastěhovala do nemocnice

"Někde hluboko uvnitř jsem věděla, že děti budou v pořádku. Prostě jsem ani nepomýšlela na to, že by to mohlo dopadnout jinak. Rozhodla jsem se, že budu tím nejvzornějším pacientem a podstoupím cokoliv, jen aby děti byly v bezpečí. Dali mě na gynekologické oddělení, protože nikam jinam jsem se nehodila. Ve skutečnosti jsem se ale nehodila ani tam: zrovna jsme se vrátili z dovolené a vypadala jsem opáleně a zdravě. V pokoji se mnou byly hlavně starší ženy, které šly na hysterektomii. Lidé si mezi sebou šeptali: 'Tahle paní bude mít šesterčata.'"

Po přečkání kritického 23. týdne těhotenství nastalo dlouhé odpočítávání. I když Janet všichni ze zdravotnického personálu podporovali, asi jen málokdo věřil, že by se podařilo v pořádku odrodit všech šest dětí. Žena se ale nakonec zdárně dočkala data svého císařského řezu. V ten den bylo celé oddělení na nohou a pro každé dítě byl vyhrazen samostatný tým lékařů. A stal se další zázrak – všechny děti se narodily bez komplikací a přežily také prvních 48 hodin. Hannah, Luci, Ruth, Sarah, Kate a Jennifer se staly historicky prvními známými šesterčaty ženského pohlaví a prvními známými britskými šesterčaty, která přežila rané dětsví. 

Do jejich rodinného alba nahlédněte v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

2. 03. 2020 | 08:00

Zavří­t reklamu