válkaČeskoslovenskoobjevy

Nemohla mít děti, tak začala sázet „stromy“. 103letá Indka vypěstovala 384 banánovníků

Nemohla mít děti, tak začala sázet „stromy“. 103letá Indka vypěstovala 384 banánovníků
Zdroj: wikipedia commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Nikdy nechodila do školy a nemá žádné vzdělání, přesto dokázala víc než většina z nás se všemi svými školami a tituly. Saalumarada Thimakka z indické vesnice Hulikal vypěstovala 384 banánovníků, o které se starala jak o své vlastní děti. Je jí už 103 let, je velmi chudá, ale přesto má stále chuť dělat něco užitečného pro své okolí.

Markéta Oderská 1. února 2016

Saalumarada Thimakka těžce pracovala už od dětství. Jako mladá se provdala za pasáka dobytka a společně se živili obděláváním půdy a řezáním kamenů. Dvacet pět let se marně pokoušeli mít děti a sklízeli za to výsměch od svého okolí. Jenže místo aby se utápěli v sebelítosti, přemýšleli, pro co jiného by mohli žít, když ne pro děti. Jednoho dne se rozhodli, že začnou ve svém okolí sázet stromy. Odřezávali výhonky ze vzrostlých banánovníků a zasazovali je tam, kde nic nerostlo. Protože v blízkosti nebyl žádný vodní zdroj, každý den nosili vodu ve džberech a zalévali jí rostliny. Starali se o ně, jako by to byly jejich děti. Postupně takto vypěstovali 384 banánovníků, které nyní lemují pětikilometrový úsek mezi vesnicemi Hulikal a Kudoor a mají hodnotu okolo jednoho a půl milionů rupií.

Saalumarada Thimakka obdržela za svou práci mnohá vyznamenání.

Saalumarada Thimakka obdržela za svou práci mnohá vyznamenání.

Za tuto práci se Thimakka již dočkala řady cen a uznání, ale dál žije v naprosté chudobě. Její domek je tak malý, že se tam stěží vejdou všechny ty plakety, poháry, věnce a diplomy, které nasbírala. Jak sama poznamenává, i když ji lidé za její úsilí chválí, nikdo jí nikdy nenabídl žádné peníze. „Podívejte se na můj telefon,“ řekla v rozhovoru pro Al Jazeeru. „Je odpojen, protože nemám z čeho zaplatit účet.“ Manžel jí zemřel v roce 1991, o půdu ji připravili chamtiví příbuzní. Na stará kolena si Thimakka adoptovala syna a ten jí teď pomáhá s jejími veřejnými vystoupeními a akcemi. „Můj syn se mnou nechal inspirovat a zapojil se do ekologických aktivit v nedalekém městě,“ uvedla. „Stará se mi o papíry, protože neumím číst a psát,“ dodala.

Saalumarada Thimakka ve své aleji.

Saalumarada Thimakka ve své aleji.

I když má již 103 roků, je Thimakka plná chuti do života a stále přemýšlí, čím by ještě mohla být světu užitečná. „Ráda bych založila nemocnici, ale zatím se zdá, že to nikoho nezajímá. Ale zkouším to dál,“ prozrazuje.

Ačkoli banánovník připomíná strom, je ve skutečnosti obří bylinou z čeledi banánovníkovitých. Zahrnuje jak zakrslé druhy, velké jen několik desítek centimetrů, tak zástupce náležící k nejvyšším bylinám světa (až 16 metrů).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu