válkaČeskoslovenskoobjevy

Nemocná žena žije už 13 let ve skleněné kleci. Kontakt s okolím by ji mohl zabít

Nemocná žena žije už 13 let ve skleněné kleci. Kontakt s okolím by ji mohl zabít
Zdroj: odditycentral.com

Před 29 lety se u Juany Munoz poprvé objevila zvýšena citlivost na chemikálie. Dnes tomu bude už třináct let, co se nadobro odtrhla od okolního světa a žije chráněná ve skleněné kleci.

Simona Knotkova 11. dubna 2018

Začalo to běžným sběrem brambor. Žena ze španělského města Cádiz chtěla sklidit plody, které její manžel vypěstoval na zahrádce. Jakmile se ale dotkla jedné brambory, dostala silnou alergickou reakcí. Celá oteklá přijela do nemocnice, kde ji doktoři začali léčit kortikoidy. Přesnou příčinu jejího stavu ovšem nezjistili. Podle Juany všechno spustil zakázaný pesticid, kterým byly brambory nastříkané. Od té doby už nic nebylo jako dřív.

Celý život ženy se smrštil do stísněného prostoru skleněné kleci

Celý život ženy se smrštil do stísněného prostoru skleněné kleci

Každý další kontakt s chemikálií v ní vyvolával alergické projevy, od zvracení přes podráždění kůže až po dušení. Později u ní byla diagnostikovaná čtveřice nemocí – syndrom mnohočetné zvýšené citlivosti na chemické látky, chronický únavový syndrom, elektrosenzitivita (zvýšená citlivost na elektromagnetické záření) a fybromyalgie (únava a bolest svalů). Za zmínku stojí doplnit, že u všech těchto diagnóz je příčina vzniku sporná a původ obtíží lékaři nejčastěji vidí v psychice člověka. Stav ženy se ale prý natolik zhoršil, že se před třinácti lety raději nadobro uzavřela do skleněné klece, aby se tak ochránila před vlivem okolí.

Do uzavřeného prostoru je vstup zapovězen i těm nejbližším. Její dvě děti (29 a 26 let) ji mohou navštěvovat jenom dvakrát do roka, a to ještě po několikadenní přípravě a dezinfekci. Brzo se jí narodí také první vnuk, kterého si bohužel nebude moci pochovat. Třiapadesátiletá žena tvrdí, že jakýkoliv kontakt s okolním světem je pro ni stále velkou hrozbou. Pouhý převoz na lékařské vyšetření ji údajně může zabít.

Jediný způsob, jak se Juana Munoz může s ostatními setkávat

Jediný způsob, jak se Juana Munoz může s ostatními setkávat

I přesto se nevzdává naděje, že se jednou bude schopna vrátit do běžného života. Momentálně pracuje na vývoji masky s chemickýcm filtrem, která by i dalším nemocným umožňovala stýkat se s ostatními. Nejvíce touží po tom, aby zase mohla obejmout své příbuzné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu