válkaČeskoslovenskoobjevy

Nemoc z války v Zálivu nezpůsobil obohacený uran

Nemoc z války v Zálivu nezpůsobil obohacený uran
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Dlouho se diskutovalo o tom, že obohacený uran použitý jako střelivo v první válce v Perském zálivu je příčinou zatím nevysvětleného a neléčitelného onemocnění vojáků spojeneckých vojsk, známého jako syndrom Perského zálivu. Vědci ale nyní tvrdí, že uran za zdravotní problémy vojáků nemůže.

Tomáš Chalupa 23. února 2021

Čtvrt milionu amerických a britských vojáků postihl syndrom války v Zálivu. Jde o celou řadu různých problémů, od psychických problémů přes nespavost, zvracení, únavu, noční pocení, bolesti hlavy až po problémy dýchacích cest nebo třeba ztrátu paměti.

Vědci dlouho hledali příčinu těchto obtíží. Vojáci nezažili žádná zásadní traumata, válka nebyla ani o velkých bitvách nebo vysokých ztrátách. Američané a jejich spojenci porazili Saddáma Husajna za krátkou dobu a jeho obranou projeli jako nůž máslem. Co tedy mohlo přivodit takové problémy koaličním vojákům? Dlouho panoval názor, že za to mohl obohacený uran, použitý jako novinka ve střelivu do tanků a letadel. Uran zvýšil průraznost a efektivitu náboje. Nebylo to nijak zvlášť potřeba, Saddámovy tanky sovětské výroby byly výrazně horší, než co nasadili do boje Američané. Abramsy si irácké T-72 doslova namazaly na chleba, takže se mluvilo o tom, že nasazení obohaceného uranu byl především testem nové zbraně.

Vědci z univerzity v Portsmouth ale provedli velmi hloubkovou studii, provedli také krevní testy u vojáků a zjistili, že nikdo z nich nebyl vystaven nějakému signifikantnímu množství uranu. Celá tahle stopa se ukázala jako lichá. „Obohacený uran není a nikdy nebyl přítomen v tělech vojáků a nezpůsobil jim problémy, kterými trpěli přes třicet let,“ řekl profesor Randall Parrish, který výzkum vedl. Vědci podezřívali obohacený uran neprávem a honili se doslova za přeludem.

Thumbnail # KGB se snažila přesvědčit svět, že nemoc AIDS vymysleli američtí vojáci
Mohlo by Vás zajímat:

KGB se snažila přesvědčit svět, že nemoc AIDS vymysleli američtí vojáci

Jako mnohem pravděpodobnější vidí Parrish možnost v tom, že vojáci byli vystaveni malému množství sarinu. Saddám Husajn ho měl velké množství ve svých skladech, a byť jej nikdy přímo na bojišti nepoužil z obav před důsledky, sarin se objevil v ovzduší po americkém bombardování. Letadla srovnala se zemí irácké sklady chemikálií, a sarin unikl do ovzduší, kde se jej mohli vojáci nadýchat. Je to jen hypotéza, která se zatím nepotvrdila. Parrish vymyslel převratnou metodu, která je schopná zajistit i malé stopy radioaktivních látek v moči, a to i po mnoha letech. V žádném ze 154 vzorků odebraných vojákům ale nenalezl nic. „Musí se hledat (příčina nemoci) jinde,“ uzavírá Parrish problém obohaceného uranu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu