válkaČeskoslovenskoobjevy

Nemoc X může zabít miliony lidí, naštěstí zatím nikde nevypukla

Nemoc X může zabít miliony lidí, naštěstí zatím nikde nevypukla
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Světová zdravotnická organizace vytvořila v roce 2015 seznam nejsmrtelnějších nemocí, které jsou schopné vyhubit miliony lidí a způsobit světovou pandemii. Nechybí na něm takové metly lidstva jako ebola, SARS, Marburgská horečka nebo MERS. Seznam je každý rok revidován. Nově do seznamu přibyla nemoc X, která zatím neexistuje, ale klidně by mohla.

Tomáš Chalupa 29. března 2018

Nemoc X je cosi jako předpoklad, tedy spíše hypotetická hrozba, která by vycházela z doposud neznámého patogenu, který by byl pro lidstvo vysoce smrtící a nebezpečný. Jde v podstatě o nejhorší možnou hrozbu, nemoc všech nemocí, naprostou katastrofu. Může jí být mutace nějaké současné nemoci, jako se to třeba stalo se španělskou chřipkou, která měla na svědomí 100 milionů lidí. Může to být dílo teroristů, které se vzduchem nebo vodou rozšířilo mezi obyvatelstvo. Nebo může jít o důsledek environmentální katastrofy, jaderného výbuchu či úniku tajných chemických zbraní hromadného ničení. Může to být zkrátka cokoliv, jediné, co se ví, že to bude naprosto strašné.

Problémem pro vědce není ani tak samotná nemoc, na kterou se dříve nebo později najde nějaký protilék, ale rychlost jejího šíření. V globalizovaném světě, kde lidé masově cestují z jednoho konce planety na druhý, je šíření jakékoliv nemoci po celém světě jen otázkou času. Právě rychlost a rozsah rozšíření je hlavním problémem potencionální nemoci X. Rozšíření nemoci může vést k zoufalé situaci. Vědci na jednom místě najdou protilátku, ale nemoc mezitím na jiném místě a v jiných podmínkách zmutuje a stane se vůči léčbě imunní. Dobře je to vidět na neustále se vracejících vlnách ptačí chřipky, jejíž mutace probíhají téměř v přímém přenosu.

Výsledkem celé hypotézy o nemoci X je zjištění, že Světová zdravotnická organizace by s největší pravděpodobností nedokázala zastavit šíření nemoci X, respektive boj s ní by byl dlouhý, a mezitím by zemřely miliony lidí. Podle odborníků je jen otázkou času, než se nemoc X projeví ve své reálné podobě. Nad lidstvem tak stále visí Damoklův meč, doufejme, že na nás v dohledné době nedopadne jeho ostří.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu