válkaČeskoslovenskoobjevy

Němka se po letech dozvěděla, že její otec byl členem vraždícího komanda

Němka se po letech dozvěděla, že její otec byl členem vraždícího komanda
Zdroj: Profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky

Nepříjemné zjištění čekalo po dlouhých letech Němku Barbaru Brix. Dozvěděla se, že její otec byl členem vraždícího SS komanda Einsatzgruppen.

Simona Knotkova 24. června 2021

Devětasedmdesátiletá Barbara Brix, bývalá učitelka historie z Hamburku, ke svému otci Peteru Kroegerovi vždycky vzhlížela. Věděla, že během 2. světové války sehrál určitou roli ve wehrmachtu, ale myslela si, že to byla stejná práce jako v civilu – na pozici doktora. „Svého otce jsem poznala až v šesti letech. Když se vrátil z války, neměl obě nohy. Četl mi Tolstého, Dickense. Byl to můj duchovní učitel. O válce mi nevyprávěl a já se neptala. Nikdy jsem se ho ani nezeptala, kde přišel o nohy,“ vypráví žena.

Thumbnail # Himmlerova dcera otce dodnes obdivuje a chrání zbylé nacisty před zákonem!
Mohlo by Vás zajímat:

Himmlerova dcera otce dodnes obdivuje a chrání zbylé nacisty před zákonem!

Muž v roce 1980 zemřel a do hrobu si vzal s sebou i své tajemství. Teprve o desítky let později se jeho dcera dozvěděla pravdu o jeho skutečném působení za války. „Bylo to těsně předtím, než jsem v roce 2006 odešla do důchodu. Můj kamarád historik, který dělal výzkum o nacistech v Pobaltí, se mě jednou zeptal: ‚Barbaro, věděla jsi, že tvůj otec byl členem Einsatzgruppen?‘ Přirozeně to pro mě byl šok.“

Peter Kroeger byl součástí litevské menšiny v Německu. V roce 1933, ve svých 21 letech, se přidal k nacistické straně a později se stal členem Waffen-SS. V červnu 1941, krátce poté, co Německo napadlo SSSR, odjel na východní frontu. Zde působil v ozbrojených oddílech SS a SD Einsatzgruppen, které byly nasazovány ke stíhání a vraždění civilního obyvatelstva, především židů. V jejich režii proběhlo v Evropě několik vyhlazovacích akcí a pogromů. I když si Brix nemůže být jistá, zda se její otec jako člen Einsatzgruppe C podílel přímo na zabíjení, minimálně jedné akce se rozhodně účastnil.

Thumbnail # Kyjevští Židé kráčí k Babímu Jaru. Netuší, že je to jejich poslední cesta
Mohlo by Vás zajímat:

Kyjevští Židé kráčí k Babímu Jaru. Netuší, že je to jejich poslední cesta

„Bylo mi jasné, že o stíhání židů musel věděl, ale nedokázala jsem si představit, že by se můj otec, doktor, sám podílel na masovém vraždění. Později se mi dostalo do rukou svědectví velitele pátého komanda z Einsatzgruppe C, který líčil události prvního většího masakru v Kyjevě. Velitel tvrdil, že se na tom odmítl podílet, což bylo ale nemožné. Zavolal proto doktora, mého otce, aby měl jistotu, že všechno bude provedeno řádně a ‚hygienicky‘.“

Kroeger měl být dle dochovaných dokumentů přítomen také u masakru v Babím Jaru. V 60. letech vypovídal jako svědek, ale sám nebyl za své činy nikdy souzen. Po denacifikaci mohl znovu vykonávat lékařskou praxi.

Brix se s minulostí svého otce dnes snaží vyrovnat po svém a angažuje se ve vzdělávání mládeže. Také je součástí francouzsko-německé organizace, která pro edukační účely sdružuje potomky nacistů s potomky odbojářů.

Další články

Zavří­t reklamu