válkaČeskoslovenskoobjevy

Němečtí vědci zaplatí 10 tisíc euro každému, kdo prokáže, že má paranormální schopnosti

Společnost pro vědecký výzkum pseudověd (Society for the Scientific Investigation of Para-Sciences) je spolek německých vědců, kteří se už dlouho zabývají potíráním nejrůznějších vědeckých bludů a nesmyslů. U nás tuto roli plní třeba spolek Sysifos. Němečtí vědci nabízejí každému, kdo prokáže, že má nadpřirozené schopnosti nebo superschopnosti, 10 tisíc eur.

Tomáš Chalupa 19. září 2018

Výzva je vypsána už mnoho let. Každý rok se adepti sejdou v prostorách univerzity ve Würzburgu, kde mohou předvádět své schopnosti. Vítaná je například telekineze nebo telepatie či jiné podobné paranormální záležitosti. Za posledních několik let bylo v rámci výzvy testováno 60 lidí, peněžní odměnu si neodnesl nikdo. Důvod byl jednoduchý – paranormální schopnosti nedokázal předvést nikdo z nich.

„Nejsme tady proto, abychom lidi nějak ztrapňovali. Chceme jen ukázat, že mnoho tvrzení (o superschopnostech) jsou ve skutečnosti nesmysly,“ říká Rainer Wolf, který je jedním z vědců, kteří výstupy přezkoumávají. Bohužel ani on, ani jeho kolegové nic jako paranormální schopnosti u nikoho z přihlášených neobjevili.

Účastníci jsou podle Wolfa lidé, kteří sami skutečně věří, že umí něco, co současná věda nedokáže vysvětlit. Těmto svým představám věří dlouhodobě, a to jim trošku podkopává nohy. V průběhu času totiž zapomenou na to, kolikrát selhali, a vzpomínají jen na to, kdy se jejich superschopnosti projevily. Právě proto jsou pak sami překvapeni, že to při testech nedopadne dobře. Až do zkoušky jsou přesvědčeni, že skutečně dokážou to, co jiní ne. Bohužel všichni do jednoho pak u testu selhali.

Jako příklad uvádí Wolf muže, který se loni přihlásil s tím, že ovládá telekinezi a dokáže přesouvat silou myšlenky malé předměty. Wolf ho proto vyzval, aby přesunul list papíru. Ten byl umístěn pod skleněnou pokličkou, aby se zamezilo vlivu větru a okolí. Muž zápolil s papírem několik hodin, nepřesunul ho ani o milimetr a nakonec svůj pokus vzdal. Podobně dopadl muž, který tvrdil, že umí levitovat. A neuspěl ani proutkař, který měl nalézt zdroje elektrické energie v místnosti. Odhalil 25 kabelů z 50, které vedly zdmi místnosti. To bylo vědci považováno za výsledek, kterého by dosáhl každý člověk, který by umístění kabelů tipoval náhodně.

Zajímavé ovšem je, že téměř nikdo z kandidátů neodešel s tím, že žádné superschopnosti nemá. Všichni si své neúspěchy nějak omluvili a dál byli přesvědčeni, že jsou obdařeni mimořádnými schopnostmi. Jedněm nebyly nakloněny hvězdy, další cítili negativní energie a ještě jiní zase tvrdili, že byli nemocní nebo ve stresu. Ani letos tak určitě nezůstane třída na univerzitě ve Würzbugu prázdná. Lidí, co mají o sobě poněkud přehnané mínění, je stále dost.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu