válkaČeskoslovenskoobjevy

Německý Indiana Jones objevil zapomenutý úsek Berlínské zdi

Německý Indiana Jones objevil zapomenutý úsek Berlínské zdi
Zdroj: ladbible.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Až na pár symbolických zbytků v centru německé metropole byla Berlínská zeď kompletně celá zbořena v roce 1989. Místní milovník historie však nedávno oznámil, že objevil v severní části Berlína 80 metrů dlouhý úsek této zdi, o kterém úřady neměly žádné tušení.

Yvonne Pokorná 2. března 2018

Úsek zdi, kterou sedmatřicetiletý Christian Bormann nalezl, vede mezi dvěma vlakovými stanicemi ve čtvrti Pankow na severovýchodě Berlína. Je součástí původní stěny narychlo postavené z ostnatého drátu a cihel. Jak známo, později byla většina Berlínské zdi přebudována z betonu. „Podle mého výzkumu je to poslední část původní zdi,“ řekl Christian Bormann deníku Berliner Zeitung.

Místní památkový úřad zjevně o její existenci nevěděl. V úředních spisech byla označena za zdemolovanou. Bormann, jemuž jsou historie a archeologie velkým koníčkem, na zbytek zdi narazil již v roce 1999, ale svůj objev si nechal pro sebe. Oznámil ho, až když si všiml, že zeď poškodily následky bouřek. Z obav o další osud historické památky kontaktoval úřady a své tajemství odhalil i na svém blogu. Mnoho Berlíňanů tím překvapil, neboť řada z nich chodila okolo, aniž tušila, o jak nechvalně proslulou zeď se jedná. Další se podivovali, proč svůj nález tak dlouho tajil.

„Pro mě sice bylo nalezení poslední části Berlínské stěny něčím mimořádným, ale cítil jsem, že společnost na tohle ještě není zralá. Kdybych věděl, že můj malý objev vyvolá takové emoce a ohlas po celém světě, možná bych to nedržel tak dlouho v tajnosti,” svěřil se Bormann, přezdívaný “německý Indiana Jones”.

Berlínská zeď, Bethaniendamm, s „pásmem smrti“

Berlínská zeď, Bethaniendamm, s „pásmem smrti“

Berlínská zeď, postavená 13. srpna 1961, byla bariéra oddělující Západní Berlín od Německé demokratické republiky. 165 kilometrů dlouhá stěna byla postavena z betonových panelů, ostnatého drátu a různých bezpečnostních pásem, na každém metru sledovaná ostře ozbrojenými strážci a cvičenými psy. Měla zabránit berlínským obyvatelům útěk do „kapitalistické“ (demokratické) části Berlína.

Během 28leté existence Berlínské zdi zde při pokusu o útěk zemřel značný počet občanů, často i v důsledku vykrvácení, protože východoněmecká pohraniční stráž nechala zraněné několik hodin ležet bez pomoci. O počtu obětí, které při pokusu o překročení zdi přišly o život, se vedly a dodnes vedou spory. Údaje se pohybují od několika desítek až po více než 250. Úspěšných přechodů bylo údajně přes pět tisíc.

Berlínská zeď padla v noci z 9. na 10. listopad 1989, když se desetitisíce Východoberlíňanů hrnuly přes všechny přechody do Západního Berlína. Likvidace zdi trvala ještě několik let. Dnes se její úlomky prodávají v Berlíně jako turistické suvenýry.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu