válkaČeskoslovenskoobjevy

Německý generál se vzepřel Hitlerovi a odmítl zničit Paříž. Židy ale zabíjel

Německý generál se vzepřel Hitlerovi a odmítl zničit Paříž. Židy ale zabíjel
Zdroj: warhistoryonline.comn

Zachránce Paříže, tak se říká německému generálu Dietrichu von Choltitzovi. Odmítl splnit Hitlerův rozkaz kompletně zničit francouzskou metropoli a raději se vzdal. Ovšem i on se dopustil válečných zločinů.

Tomáš Chalupa 27. června 2015

Hitler viděl, že spojenecká vojska každým dnem mohou dobýt hlavní město Francie. V souladu se svým přesvědčením, že žádné město nesmějí dostat Spojenci do rukou, pokud z něj nebude jen hromada sutin, nařídil veliteli Paříže generálu Dietrichu von Choltitzovi, aby rozmístil po celém městě nálože, a pokud nebude možno město ubránit, raději ho celé vyhodit do povětří.

Von Choltitz byl loajální velitel, Hitler věděl, že se na něj může spolehnout. Osvědčil se už na východní frontě v bitvě u Kurska. Jenže von Choltitz rozkaz nesplnil. Byl velitelem teprve několik dní, ale za tu dobu už pochopil několik důležitých věcí. Paříž je nádherné město, jeho obrana proti přesile je nemožná a především – Hitler se zbláznil. Všechny tyto důvody ho vedly k tomu, že dal všanc svůj vlastní život a odmítl splnit rozkaz.

Podle mnohých pramenů následoval Hitlerův rozzuřený telefonát, ve kterém ječel jako smyslu zbavený na von Choltitze: „Proč už nehoří Paříž?“ Není jasné, co mu generál odpověděl, každopádně se o několik dní později 25. srpna 1944 vzdal jednotkám Svobodných Francouzů i se 17 tisíci svých vojáků. Paříž tak zůstala téměř nedotčená, za což si generál Choltitz vysloužil přízvisko Zachránce Paříže.

Nejspíš právem, byť motivy tohoto zkušeného velitele mohly být různé. I on viděl, že válka je prohraná, další boje byly zbytečné a pravděpodobně se nechtěl dostat do učebnic jako ničitel Eiffelovky, katedrály Notre Dame a dalších slavných památek. Skončil v zajateckém táboře Trent Park na severu Londýna. Tam ovšem vyšly na povrch i temné stíny z jeho minulosti.

Všichni zajatí němečtí generálové v Trent Parku žili v pohodlí, mohli se scházet, kouřit, diskutovat, číst si v knihovně. Nikdo z nich netušil, že Britové je odposlouchávají, aby zjistili informace od velitelů, kteří se spolu zcela bez zábran bavili. A v jednom rozhovoru, který si MI5 nahrála, se von Choltitz svěřil jinému důstojníkovi, že na východní frontě nechával popravovat Židy. „Provedení tohoto rozkazu bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsem v Rusku musel učinit. Likvidace Židů byla zcela nesmyslná,“ řekl Choltitz. Je pravdou, že Hitlerovu rozkazu na střílení Židů v obsazených městech a vesnicích se vzepřel jen málokterý velitel wehrmachtu. Někteří před tím zavírali oči, jiní chtěli, aby popravy prováděli příslušníci SS a další k tomu vyčlenili nějaké své vojáky. Chotitze splnění tohoto rozkazu zjevně trápilo, a možná i proto se rozhodl, že další Hitlerův šílený rozkaz na destrukci Paříže neuposlechne.

Když byl v roce 1947 propuštěn, navštívil znovu hotel Meurice v Paříži, kde měl své velitelství. Nechal si ukázat svůj starý pokoj, kde bydlel, a přestože mu ředitel hotelu nabídl, aby si s ním v pokoji vypil šampaňské, Chotitz po chvíli z pokoje beze slova odešel. Zemřel v roce 1966 a jeho hrob leží na hřbitově v lázeňském městě Baden-Badenu, které po válce sloužilo jako velitelství Francouzů v obsazeném Německu. Von Chotitz zde leží pohřben vedle mnoha slavných francouzských generálů.

Další články

Zavří­t reklamu