válkaČeskoslovenskoobjevy

Německé město vymyslelo za války trik, aby uniklo bombardování, fungovalo to bezvadně

Německé město vymyslelo za války trik, aby uniklo bombardování, fungovalo to bezvadně
Zdroj: Wikimedia Commons

Města po celé Evropě byla za druhé světové války vystavena nočnímu bombardování, které napáchalo nezměrné škody a vyžádalo si obrovské oběti na životech. Jedno německé město zůstalo díky osvětlovacímu triku mimo hlavní pozornost spojeneckých bombardérů. To město se jmenovalo Kostnice.

Tomáš Chalupa 3. srpna 2021

Kostnice se nachází v jižním Německu, konkrétně ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Leží na okraji švýcarských Alp na břehu Bodamského jezera. Jeho nejbližším sousedem je švýcarská obec Kreuzlingen, hranice mezi Švýcarskem a Německem prochází přímo centrem města.

Strategické bombardování spojenců za druhé světové války bylo zaměřeno na klíčová místa jako byly například Hamburk a Drážďany. Zkázu, jakou bombardování způsobilo, si lze jen těžko představit. Města se pochopitelně snažila co nejvíce bombardování zkomplikovat.
Jedním ze způsobů, jak se města chránila před nálety, bylo noční zatemnění. Obyvatelé nesměli ve svých domech zapalovat svíčky a měli za úkol zakrýt okna záclonami nebo černou barvou. Pouliční osvětlení bylo zhasnuto a vozidla nesměla používat světlomety.

Zatímco většina německých měst si vynutila výpadek proudu, Kostnice tak neučinila. Místo toho se rozhodla nechat svá světla rozsvícená. Tento nápad dostala od svých sousedů v Kreuzlingenu, kteří mohli zůstat svítit díky neutralitě země. Myšlenka byla jednoduchá: když budou svítit, spojenci si budou myslet, že jsou součástí Švýcarska. Plán vyšel. Američtí piloti letící nad hlavami předpokládali, že se dívají dolů na švýcarské město, a proto neshazovali bomby. Kostnice tak zůstala jedním z mála německých měst, které si zachovalo velkou část své původní architektury, což se po válce velmi hodilo a město mohlo rozvíjet ekonomický a turistický potenciál rychleji, než jiná města, která byla bombardováním velmi poničena.

Další články

Zavří­t reklamu