válkaČeskoslovenskoobjevy

Německé město nabízí milion tomu, kdo prokáže, že neexistuje

Německé město nabízí milion tomu, kdo prokáže, že neexistuje
Zdroj: bbc.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před více než dvaceti lety to začalo jako vtip. Nyní město Bielefeld naprosto seriózně hledá někoho, kdo prokáže, že ve skutečnosti neexistuje. Odměna? Milion eur.

Simona Knotkova 31. srpna 2019

Bielefeld najdete v německém spolkovém státu Severní Porýní-Vestfálsko. V současné době zde žije více než 333 tisíc obyvatel a mimo jiné zde najdete ústředí legendárního potravinářského podniku Dr. Oetker. Přesto podle některých toto město neexistuje. Praví to aspoň konspirační teorie, která po Německu koluje už více než dvacet pět let. Na internetu ji najdete pod heslem Bielefeldské spiknutí.

Na rozdíl od většiny jiných konspiračních teorií, které jsou jejich tvůrci a šiřiteli myšleny vážně, se v tomto případě jedná spíše o legraci a parodii na konspirace. V roce 1994 s ní začal student informačních technologií Achim Held z Kielu. Když se na večírku setkal s člověkem, který tvrdil, že pochází z Bielefeldu, podivil se, že takové město v Německu vůbec existuje. Následně napsal na Usenet, předchůdce dnešních internetových diskuzí, hlášku: „Bielefeld? Nic takového neexistuje.“ A tak začala humorná legenda.

V roce 2012 na ni ve své řeči narážela dokonce Angela Merkelová, která při předávání cen v Berlíně publiku sdělila, že ve městě jednou byla. „Takže existuje. Zdálo se mi, že jsem tam opravdu byla. Doufám, že se tam zase někdy podívám,“ rozesmála přítomné.

Společnost Bielefeld Marketing GmbH chce nyní záhadu rozseknout jednou provždy a ve spolupráci s městem vyhlásila soutěž. Jedinec, který doloží, že město skutečně neexistuje, dostane finanční odměnu v hodnotě milion eur (cca 25,7 milionů korun). Zájemci mohou posílat cokoliv, od fotek přes videa až po textové analýzy. Pokud chtějí cenu získat, jejich důkazy musí být ale nevyvratitelné. „Teď se budeme bavit my,“ vzkazují organizátoři.

Soutěží se mimo jiné inspirovalo hnutí Grety Thunberg Školní stávky pro klima, které pro změnu nabízí milion eur tomu, kdo prokáže, že klimatické změny nejsou skutečné. Máme takový dojem, že ani v jednom případě se pořadatelé žádného vítěze nedočkají, ale nechceme předbíhat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu