válkaČeskoslovenskoobjevy

Německé agenty v Irsku lákala hlavně místní whisky a taky na to dojeli!

Německé agenty v Irsku lákala hlavně místní whisky a taky na to dojeli!
Zdroj: warhistoryonline.com

Německý agent Walter Simon byl vysazen ponorkou na pobřeží Irska. Měl odtud rádiem posílat kódované zprávy do Německa. Jeho mise ovšem netrvala ani jeden den. Díky láhvi whisky byl odhalen a uvězněn.

Tomáš Chalupa 6. září 2015

V červnu roku 1940 vidělo několik lidí v obci Dingle v Irsku, jak od pláže přichází nějaký muž. Nevěděli, že je to německý agent Walter Simon, kterého před chvílí vysadila ponorka. Už stihl zahrabat do písku svou radiovysílačku a nyní se potřeboval rychle dostat odtud. Jako tajný agent se měl snažit být především nenápadný, ale to se mu moc nedařilo.

Dorazil k budově vlakového nádraží a poptával se místních lidí, kdy jede nejbližší vlak. Překvapení lidé mu řekli, že koleje se už 14 let nepoužívají a žádný vlak nepřijede. Simon se stal okamžitě podezřelým. Nakonec se rozhodl, že pojede autobusem. Čekání mu zkrátil jistý Michael Nelligan, který ho pozval do místní hospody. Tady se Simon opil několika sklenicemi whisky a cestou do autobusu si dokonce koupil celou láhev. Odjel v podroušeném stavu autobusem do Tralee. Opilého a s láhví whisky v ruce ho zde na vlakovém nádraží uviděli dva místní policisté James Colley a Bill Walsh. Účastnili se velké pátrací akce, protože kontrarozvědka se dozvěděla, že se někde na pobřeží vylodil německý agent. Colley a Walsh už tušili, že ho právě mají před očima.

Nasedli společně s ním do vlaku jedoucího do Dublinu. Po cestě se s ním dali do řeči a Simon jim řekl, že se jmenuje Karl Andersson a odjíždí od rodičů, protože se s nimi pohádal. Sotva vystoupil z vlaku v Dublinu, byl zatčen. Přestože popíral, že je německý agent, pravda velmi rychle vyšla najevo. Z Británie byl totiž deportován před pouhými dvěma roky a na policii dosud měli jeho otisky prstů a záznamy. V rychlém procesu byl odsouzen ke třem letům vězení.

Němci do Irska poslali ještě jednoho agenta. Jen 12 dní po SImonovi se vylodil z ponorky také Willi Preetz. Na rozdíl od SImona nebyl tolik nápadný, protože měl za ženu Irku Sarah Reynoldsovou a měl s ní i děti. Dokázal poslat do Německa několik hlášení o počasí, ale pak i jeho dostal démon alkohol. Místo špionážní činnosti se čím dál víc zajímal o společenský život v Dublinu, vymetal hospody a dostal se do problémů s příbuznými své ženy. I jeho policie brzy zadržela. Žádné další agenty už proto Němci do Irska raději nevyslali. Lákadlo irské whisky bylo zjevně příliš silné i na agenty Abwehru.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu