válkaČeskoslovenskoobjevy

Německá IKEA uvolnila parkoviště, aby se muslimové mohli hromadně pomodlit

Německá IKEA uvolnila parkoviště, aby se muslimové mohli hromadně pomodlit
Zdroj: independent.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Koronavirová pandemie poznamenala také muslimskou obec, která se kvůli sociálnímu distancování nemohla zúčastnit hromadného modlení v mešitě. Věřící z německého města Wetzlar našli alternativu v podobě parkoviště před obchodním domem IKEA.

Simona Knotkova 3. června 2020

Ani koronavirus nezabránil muslimům v každoročním ramadánu. Devátý měsíc islámského lunárního kalendáře, během něhož věřící drží půst, připadl letos na období mezi 24. dubnem a 23. květnem. Kvůli sociálnímu distancování a nařízeným rozestupům ale nebylo možné, aby ho muslimové završili společným modlením v mešitě. Minimálně ti z německého města Wetzlar však našli řešení. Alternativou za mešitu se jim stalo parkoviště před obchodním domem IKEA.

S nápadem přišel předseda wetzlarské mešity Kadir Terzi. Zprvu neočekával, že by vedení obchodu na jeho požadavek přistoupilo. Stal se přitom přesný opak. „Manažer obchodu neváhal ani sekundu a řekl mi: ‚Ano, můžete se tady modlit.‘ Byl jsem překvapený a šťastný zároveň. Závěrečná modlitba se všemi muslimy ve Wetzlaru byla pro nás odměnou,“ řekl Terzi do médií.

K události se vyjádřila také Ikea Deutschland ve svém tiskovém prohlášení: „Zástupci tří muslimských komunit ve Wetzlaru hledali chráněné venkovní místo, kde by se mohli na konci postního měsíce ramadán pomodlit, a z toho důvodu kontaktovali Ikeu. Poté, co událost schválilo město, jsme jim zpřístupnili naše parkoviště.“

Na parkovišti před populárním nábytkářským gigantem se sešlo okolo osmi stovek muslimů. Podle Terziho byla událost pro praktikující muslimy o to více symbolická, protože se kvůli sociální izolaci nemohli během postního měsíce s nikým scházet. „Byl to pro nás naprosto odlišný ramadán, bez kontaktů, návštěv, bez hromadného přerušení půstu,“ uvedl.

IKEA se za své vstřícné gesto dočkala nejenom mnoha poděkování od samotných muslimů, ale její krok chválilo i množství dalších lidí napříč sociálními sítěmi. „Přesně takový druh zpráv chci vídat. Dobro plodí další dobro. A pokud nic jiného, dodalo mi to víc naděje,“ napsal si na svůj Twitter například kanadský zpěvák Max Kerman. Jiní chválili zúčastněné muslimy, kteří ukázkově dodržovali bezpečnostní předpisy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu