válkaČeskoslovenskoobjevy

Němec doplul na kajaku do Austrálie, jen aby ho tam zatkli jako nepřátelského vetřelce

Němec doplul na kajaku do Austrálie, jen aby ho tam zatkli jako nepřátelského vetřelce
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Oskar Speck se narodil v Ulmu v roce 1907. Měl rozjetou firmu s jednadvaceti zaměstnanci. Byl také zapálený kajakář. V roce 1932 přišla Velká krize, obchod šel najednou špatně a Speck si uvědomil, že jeho život se ocitl na křižovatce. A tak se rozhodl, že vypluje směr na Kypr.

Tomáš Chalupa 7. listopadu 2018

Cestu mu měla sponzorovat společnost vyrábějící kajaky Pioneer Faltboot Company. Nabídl jí, že jeho cesta bude propagační, bude z ní psát zápisky a samozřejmě zdůrazní, jak vynikající kajaky společnost vyrábí. Vedení společnosti souhlasilo. Speck vyplul v květnu roku 1932 na kajaku Sunnschien, se speciální úpravou s prostorem pro zásoby. Měl s sebou také pistoli, fotoaparát, navigační tabulky a kompas.

Už když plul po Dunaji v Bulharsku, zrodil se v jeho hlavě plán. Proč plout jen na Kypr? Proč neplout dál po oceánu, až kam to půjde? Tak začalo jeho sedmileté plavební dobrodružství. Doplul do Makedonie i do Řecka, tato část plavby trvala rok a už za ni si získal velkou popularitu. Následně doplul na Kypr a pak do Egypta, kde ho sklátila malárie. Jeho pověst ho předcházela, takže než doplul o rok a půl později do Indie, připlouval už jako celebrita.

V Indonésii byl dokonce unesen místními bandity. Podařilo se mu uprchnout, ale byl zasažen do ucha a šíp mu protrhl ušní bubínek. V roce 1938 už doplul až na Papuu-Novou Guineu. V roce 1939 Hitler napadl Polsko. Je třeba říct, že Speck byl Hitlerovým fanouškem a vypuknutí války celkem přivítal. Nicméně mu nedošla jedna veledůležitá okolnost. Hitler vstoupil do války s Velkou Británií. On, jakožto Němec, byl nyní příslušníkem nepřátelského národa. Když doplul na Saibai, nejsevernější australský ostrov, byl okamžitě zatčen. Austrálie patřila pod britskou korunu a rovněž byla s Německem ve válce. Speck tak skončil ve vězení, ve kterém pobyl až do skončení druhé světové války. Jeho výjimečná cesta v délce 30 tisíc mil tak měla zcela nečekaný konec.

Po svém propuštění se vrátil poněkud zahořklý zpět do vlasti. „Dosáhl jsem svého cíle, ale ani jeden z mnoha pochybovačů si toho nevšiml,“ prohlásil Speck, který už se nikdy o žádnou velkou plavbu na kajaku nepokusil.

Další články

Zavří­t reklamu