válkaČeskoslovenskoobjevy

Němci za první světové války popravili zdravotní sestru. Dodnes se řeší, zda byla špiónka

Němci za první světové války popravili zdravotní sestru. Dodnes se řeší, zda byla špiónka
Zdroj: youtube.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Její příběh je sto let starý, přesto se na něj nezapomíná. Zdravotní sestra Edith Cavellová za první světové války pomáhala uprchnout z Belgie ukrytým Britům. Němci ji odhalili a popravili. Její tragickou smrt si připomněl belgický senát i princezna Anna, která jí odhalila pomník.

Tomáš Chalupa 15. října 2015

Popravit zdravotní sestru, to je i na válečné poměry nevídaný čin. Ovšem Němci k němu přistoupili poté, co odhalili činnost Cavellové. Prohlásili, že nejen pomáhala utéct zajatým Britům z okupované Belgie, ale také předávala do Velké Británie zpravodajské informace. Britská vláda to tehdy popírala, ale důkazy, které našli historici, to potvrzují. A potvrdila to i bývalá šéfka britské zpravodajské služby MI5 Dame Stella Rimingtonová, která v rozhovoru pro BBC prohlásila, že Cavellová byla součástí špionážní sítě, která předávala zprávy spojencům. Byla dokonce jednou z vůdčích postav.

To jsou závažné informace. Její síť obsahovala mnoho lidí a Cavellová si možná ani nebyla vědomá, kolik zpravodajských informací její členové předávali na spojenecký štáb. Jejím primárním úkolem bylo pomoci dostat ukryté britské vojáky zpět do bezpečí. Jenže její síť skýtala ohromné riziko. Stačilo zatčení jediného člověka a brzy by se vše prozradilo. A to se také stalo. Netrvalo ani rok a Cavellová byla odhalena.

Němci s ní uspořádali soud a obvinili ji ze špionáže. Právě tehdy se zvedla vlna odporu, britská vláda popírala jakékoliv spojení Cavellové s tajnými službami. Jenže Němci měli své informace, a tak přestože veřejnost byla pobouřena, Cavellová byla odsouzena k trestu smrti. Byla zastřelena popravčí četou 12. listopadu 2015. Známý spisovatel a autor Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle tehdy napsal: „Každý musí cítit znechucení nad barbarským činem německé soldatesky, která zavraždila tuto slavnou a skvělou ženu.“

Mnozí poukazovali na to, že Cavellová si možná nebyla vědoma toho, že je na ni napojena špionážní síť. Ale to Němci odmítli. „Cavellová určitě nebyla naivní žena. Její závěť, kterou sepsala po svém zatčení, to jasně dokazuje. Jako mnoho lídrů špionážní sítě i ona se sama dopouštěla špionáže. Bylo by naprosto neobvyklé, pokud by si nebyla vědoma zpravodajské činnosti,“ prohlásil vojenský velitel Belgie generál Moritz von Bissing, který rozsudek smrti podepsal.

Cavellová byla nepochybně hrdinka. Možná je správné postavit ji do správného světla a přiznat, že vědomě pomáhala spojencům jako špionka. Snaha vylíčit ji jako naivní sestru, která jen pomáhala ukrytým vojákům, už jí život nevrátí a v podstatě snižuje její zásluhy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu